Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień (na świecie znany pod nazwą World Hello Day) miał swoje początki w Stanach Zjednoczonych, gdzie ustanowiono go w 1973 roku. Inicjatorami święta byli bracia Brian i Michael McCormack – był to ich apel o pokój w odpowiedzi na atak wojsk Egiptu i Syrii na Izrael, czyli tzw. wojnę Jom Kippur. Pomysł padł na podatny grunt i szybko przyjął się również w innych krajach na całym świecie.

Obecnie World Hello Day obchodzony jest w ponad 180 państwach. W Polsce świętujemy go jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, a prekursorem święta w naszym kraju stał się w 2006 roku Wrocław. W tym mieście 21 listopada 2024 roku wydarzenie organizowane jest już po raz dziewiętnasty, podczas gdy samo święto w 2023 roku obchodziło swoją pięćdziesiątą rocznicę. Grono jego ambasadorów jest naprawdę szerokie, a znajduje się wśród nich wiele znanych osobistości, w tym laureaci Pokojowej Nagrody Nobla.

 

Obchody Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień

W Światowym Dniu Życzliwości i Pozdrowień na całym świecie odbywają się różnego rodzaju akcje charytatywne, festyny, koncerty i liczne inne wydarzenia. Łączy je wspólny cel, którym jest promowanie dobrych uczynków i szerzenie idei życzliwości, Ta ostatnia stanowi sprawdzony i skuteczny sposób na budowanie więzi międzyludzkich. Główny punkt tego dnia stanowi natomiast zasada, by powitać minimum 10 osób – i choć mogą w tym gronie znaleźć się nasi bliscy i przyjaciele, to jednak największy nacisk stawiany jest na witanie się z nieznajomymi.

Święto to stanowi doskonałą okazję, by przypomnieć nam, że życzliwość nie oznacza tylko wielkich gestów i doniosłych czynów. To także (a może wręcz przede wszystkim) drobne, codzienne przejawy ciepła i sympatii. Bycie życzliwym to pamiętanie o bliskich oraz troska o nich i o siebie. To coś, co może odmienić na korzyść czyjś dzień – czasem wystarczy bowiem zwykłe miłe słowo, by przekazać drugiej osobie wsparcie i pozytywne emocje. Taką spontaniczną, niczym niewymuszoną serdecznością można zdziałać naprawdę wiele dobrego. Jak powiedziała Matka Teresa z Kalkuty: „Życzliwe słowa przyjaciół mogą być krótkie i łatwe do wypowiedzenia, ale ich działanie jest naprawdę wielkie”.

Czy można wyróżnić czas i okoliczności, kiedy warto okazywać życzliwość? Nie, gdyż jej istotą jest brak określonej czy też specjalnej pory na to, aby być życzliwym. Nie istnieją też na to żadne konieczne do przestrzegania reguły. Tak naprawde każdego dnia mamy niejedną okazję do wykazania się bezinteresowną uprzejmością, empatią i ciepłem. Życzliwość jest postawą, którą każdy z nas może przyjąć w każdej chwili. Warto przy tym zauważyć, że gesty w rodzaju okazania pomocy nieznajomemu sprawiają, że sami siebie zaczynamy odbierać w bardziej pozytywny sposób.

Nie może dziwić, że zdecydowana większość z nas chce być traktowana uprzejmie i z sympatią, pragnie doświadczać życzliwości. W tym przypadku szczególnie dobrze sprawdza się powiedzenie, zgodnie z którym wraca do nas to, co sami wysyłamy w świat. Jeśli każdy nasz gest wypływa z niewymuszonej serdeczności, jeśli jesteśmy życzliwi wobec ludzi z otoczenia, tych bliskich, jak i spotykanych po raz pierwszy, takiego samego podejścia możemy się spodziewać także z ich strony.

 

 

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień we Wrocławiu

Zainicjowany przez Wrocław Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień stale zwiększa swój zasięg, obejmując wciąż więcej miast i miejscowości w Polsce. Sama metropolia obchodzi tegoroczne święto pod hasłem: „Życzliwość to jest to!”. Jego obchody rokrocznie przyciągają zarówno mieszkańców, jak i wielu odwiedzających Wrocław turystów. Tego dnia mają miejsce liczne wydarzenia, z wyprzedzeniem planowane i organizowane m.in. w Rynku, w parkach i większości instytucji kultury. Wszystkim przyświeca cel promowania w społeczeństwie wzajemnego szacunku, tolerancji, dobra i życzliwości, a ludzie łączą się w serdecznej atmosferze, szerząc pozytywne emocje.

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień to nie tylko specjalne akcje i wydarzenia. To pretekst do przypomnienia wszystkim, jak istotne znaczenie ma wzgląd i troska o innych oraz wyrażanie wobec nich szacunku na co dzień. Tegoroczna edycja ma pod tym względem szczególny wydźwięk, nawiązuje bowiem do powodzi, jakiej we wrześniu doświadczyły województwa dolnośląskie, opolskie, śląskie i lubuskie. Z tego względu jednym z celów święta będzie zbiórka na rzecz osób poszkodowanych w tej katastrofie.

To właśnie w obliczu takich dramatycznych zdarzeń z całą mocą objawia się prawdziwe znaczenie wzajemnej życzliwości i międzyludzkiej solidarności. Powódź pociągnęła za sobą wiele ludzkich tragedii, wobec których życzliwa, pełna empatii i ofiarności postawa okazała się mieć kluczową wartość. To dzięki niej dochodziło do wszystkich tych aktów dobroci, wśród których znalazło się i wspólne wzmacnianie wałów workami z piaskiem, i pomoc w sprzątaniu po powodzi, i zbiórki darów czy wsparcie duchowe, choćby poprzez szczerą rozmowę.

 

Bądźmy życzliwi – codziennie!

Warto przyłączyć się do obchodów Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień i to nie tylko poprzez udział w specjalnych wydarzeniach. Zróbmy to tak po prostu, uśmiechając się do ludzi i będąc wobec nich serdecznymi i uprzejmymi – bez względu na to, czy będą to członkowie naszych rodzin, znajomi z pracy czy obce osoby napotkane w sklepie czy na ulicy. Życzliwość to codzienne miłe gesty, takie jak rozmowa z panią na kasie lub sąsiadką czy ustąpienie miejsca w środkach komunikacji miejskiej.

Życzliwe nastawienie powoduje, że emanujemy pozytywnymi emocjami – warto je szerzyć, dzielić się nimi w swoim otoczeniu, dowodząc tym samym, że życzliwość ma autentyczną moc. Bądźmy więc pomocni i przyjacielscy, wykazujmy się wrażliwością na potrzeby innych ludzi.

 

Podsumowanie

Niech Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień stanie się dla nas przypomnieniem, że każdy, nawet ten najmniejszy gest życzliwości i dobroci może zrobić wielką różnicę. Bycie życzliwym nic nie kosztuje, za to może zdziałać przysłowiowe cuda. Co więcej, dobro ma to do siebie, że zawsze do nas wraca, a kierowanie się w życiu codziennym sympatią i uprzejmością samych nas czyni szczęśliwszymi.

Pamiętajmy, że ideą obchodzonego 21 listopada święta nie jest okazywanie życzliwości wyłącznie tego jednego dnia. Wręcz przeciwnie. Jest to dla nas inspiracja do propagowania takiej postawy na co dzień i tym samym kreowania lepszej, życzliwszej przyszłości dla nas i dla naszych bliskich.

 

 

Źródła

  1. https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/dzien-zyczliwosci-we-wroclawiu [dostęp: 20.11.2024]
  2. https://bimkal.pl/kalendarz/swiatowy-dzien-zyczliwosci-i-pozdrowien [dostęp: 20.11.2024]
  3. https://www.wroclaw.pl/go/wydarzenia/rozrywka/1386057-swiatowy-dzien-zyczliwosci-we-wroclawiu-2024 [dostęp: 20.11.2024]
  4. https://pomozwalczyc.pl/aktualnosci/21-listopada-obchodzimy-swiatowy-dzien-zyczliwosci-i-pozdrowien/ [dostęp: 20.11.2024]
Skip to content