Jak przekazać 1,5% podatku w PIT 28?
Kto składa PIT-28 w 2025 roku?
Roczną deklarację PIT-28 składa podatnik, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu dla przychodów ewidencjonowanych, które w roku 2024 uzyskał z:
- pozarolniczej działalności gospodarczej (takiej jak m.in. spółka cywilna, spółka jawna, działalność indywidualna);
- umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze – z zastrzeżeniem, że nie były one zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej;
- sprzedaży przetworzonych produktów rolnych pochodzących z własnych upraw, hodowli lub chowu w ramach rolniczego handlu detalicznego (czyli przetwarzanych nieprzemysłowym sposobem).
Ryczałt a inne formy opodatkowania
W opodatkowaniu przychodów w formie ryczałtu ewidencjonowanego wyróżnić mozna zarówno zalety, jak i wady. Podatnicy rozliczający się w ten sposób prowadzą co prawda uproszczoną księgowość, jednak równocześnie nie mają możliwości odliczania od dochodu poniesionych kosztów. Co to oznacza w praktyce? To, że rozliczając działalność na zasadzie ryczałtu, opłaca się określony procent od przychodu, bez względu na koszty jego uzyskania. Tym, co wyróżnia ryczałt ewidencjonowany jest sama stawka podatku, ponieważ potrafi być wyraźnie niższa od tych, jakie obowiązują w przypadku innych form opodatkowania.
Stawki podatku ryczałtowego są zróżnicowane w zależności od rodzaju prowadzonej działalności i wahają się od 2% do 17%.
Kto może stosować ryczałt i rozliczać się na PIT-28?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą stosować:
- osoby fizyczne osiągające przychody z działalności gospodarczej;
- przedsiębiorstwa w spadku;
- spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstw w spadku;
- spółki cywilne, których jedynymi wspólnikami są osoby fizyczne;
- spółki jawne, których jedynymi wspólnikami są osoby fizyczne,
o ile ich przychody w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły limitu 2 mln euro (który obliczany jest według średniego kursu euro Narodowego Banku Polskiego na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedniego).
Ryczałt stosować mogą również osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Jaka wersja PIT-28 w 2025 roku?
Druk zeznania PIT-28 zmienia się każdego roku. W 2025 roku podatnik powinien wypełnić druk PIT-28 w wersji 26.
Do kiedy składamy PIT-28 w 2025 roku?
W roku 2023 zmieniły się terminy rozliczania PIT-28. W 2025 roku należy go rozliczyć w terminie do 30 kwietnia 2025 roku (środa).
Jak przekazać 1,5% podatku dla Stowarzyszenia PORANEK w PIT-28?
Rozliczając się PIT-28, podatnik może przekazać 1,5% podatku dla Stowarzyszenia PORANEK jako wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego (OPP). Wystarczy w zeznaniu PIT-28 wskazać Stowarzyszenie jako organizację, której chce się pomóc.
1,5% podatku przekazuje się, wypełniając część S. i T. deklaracji PIT-28 ,,WNIOSEK O PRZEKAZANIE 1,5% PODATKU NALEŻNEGO NA RZECZ ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO (OPP)”, w tym pole od 251 do 255:
- pole nr 251: nr KRS 0000445584;
- pole nr 252: wnioskowana kwota;
- pole nr 253: cel szczegółowy; może to być jedna z inicjatyw Stowarzyszenia PORANEK, np. “Podaruj Paczkę Żywnościową” lub “Zapewnij Obiad Dobroci”.