Do OZE, czyli Odnawialnych Źródeł Energii, zaliczamy te, z których korzystanie nie pociąga za sobą szkód dla środowiska naturalnego. Ich drugą cechą charakterystyczną jest fakt, że zasoby OZE nie tylko nie ulegają tak szybko wyczerpaniu, ale i w krótkim czasie się odbudowują.
Kwestia odnawialnych źródeł energii wciąż pozostaje jednym z najpopularniejszych zagadnień, które porusza się, podejmując temat i oszczędności, i palącej potrzeby ochrony środowiska naturalnego. Zmiany klimatyczne są obecnie niezbitym i niezaprzeczalnym faktem, a ich postęp przyspiesza w gwałtownym wprost tempie. Z tego powodu Unia Europejska stanęła w obliczu konieczności zmiany polityki energetycznej w kierunku OZE, zamiast jak dotąd opierać się na tradycyjnych paliwach kopalnych. Ograniczenie emisji zanieczyszczeń oraz dwutlenku węgla do atmosfery stało się kluczowym celem w walce z globalnym ociepleniem.
Skąd powyższy priorytet? Z jednej strony przyczynił się do tego wzrost ryzyka wyczerpania się paliw kopalnych, czyli nieodnawialnych źródeł energii, do których należy węgiel kamienny, brunatny, gaz ziemny, ropa naftowa czy benzyna. Z drugiej strony znalazła się natomiast nasza wiedza i coraz większa świadomość ogromnego wpływu, jaki te inwazyjne zasoby mają na nasz klimat.
Z kolei inwestowanie w odnawialne źródła energii niesie ze sobą szereg konkretnych korzyści finansowych – w końcu coraz wyższe rachunki za energię elektryczną i gaz nie są spowodowane wyłącznie napiętą sytuacją polityczną czy inflacją. Koszty rosną przede wszystkim dlatego, że korzystamy z surowców, których zapasy zaczynają się kurczyć.
Do podstawowych odnawialnych źródeł energii należą energie:
- słoneczna;
- wody;
- wiatru;
- geotermalna;
- biomasa.
Produkcja energii elektrycznej i cieplnej zachodzi więc w wyniku naturalnych procesów, jednocześnie nie skutkując emisją niebezpiecznych dla środowiska naturalnego substancji. Jak widać, OZE stanowią więc sprzyjającą naszej planecie, czystą i bezpieczną energię.
Rodzaje odnawialnych źródeł energii
Wzrastająca popularność tematu OZE spowodowała, że wielu z nas postanowiło sięgnąć po nie i wykorzystać w codziennym życiu. Takie technologie, jak np. pompy ciepła czy fotowoltaika, których źródło stanowią naturalne, a zarazem niewyczerpalne zasoby, są przecież dostępne także nam, osobom prywatnym.
Odnawialne źródła energii stanowią de facto naturę i otaczające nas żywioły. Korzystanie z OZE nie pociąga za sobą długotrwałego ich deficytu, ponadto produkcja za ich sprawą energii nie wymaga ani prowadzenia na szeroką skalę badań, ani równie kosztochłonnych wypraw eksploatacyjnych.
Jakie zatem znamy rodzaje odnawialnych źródeł energii?
Energia słoneczna
Energia słoneczna stanowi najpopularniejszy i w największym stopniu rozpowszechniony rodzaj źródła odnawialnego, do czego przyczyniła się fotowoltaika. Jej istotą są zamontowane na dachach budynków lub bezpośrednio na gruncie panele fotowoltaiczne, przechwytujące promieniowanie słoneczne w celu wytworzenia na jego bazie energii elektrycznej. Ta z kolei kierowana jest do gniazdek elektrycznych – zarówno w przedsiębiorstwach, fabrykach, gospodarstwach rolnych, jak i w naszych prywatnych domach.
Co więcej, energię słoneczną można również wykorzystać do wytwarzania ciepła. Używa się do tego celu kolektorów słonecznych, które za sprawą czynnika grzewczego i wymiennika ciepła umożliwiają podgrzewanie wody w zbiornikach. Metoda ta znajduje zastosowanie i do zapewnienia tzw. ciepłej wody użytkowej, i jako wsparcie procesu centralnego ogrzewania.
Energia wodna
Energia wodna stanowi równie ważny, choć mniej popularny rodzaj OZE. Źródło to wykorzystuje się przede wszystkim w elektrowniach wodnych do produkcji energii elektrycznej. Jak to działa? Turbiny wodne, poruszając się, przetwarzają energię hydrauliczną cieku w energię mechaniczną, która trafia do hydrogeneratorów. Tam natomiast dochodzi do jej przekształcenia w energię elektryczną.
Energia wiatru
Kolejnym źródłem odnawialnym jest wiatr, którego energię również można przetworzyć w tę elektryczną. Służą temu elektrownie wiatrowe, w których wiatr wprawia w ruch specjalne turbiny wiatrowe, czego efekt stanowi energia mechaniczna. Z kolei dzięki generatorowi wytworzona zostaje z niej energia elektryczna. Rzecz jasna im silniejszy wiatr, tym intensywniejsza produkcja tego rodzaju energii.
Biomasa
Udział biomasy, czyli materii biodegradowalnej, w energii odnawialnej naszego kraju nie jest duży, jednak na świecie jest ona bardzo popularna i korzysta się z niej naprawdę na szeroką skalę. Czym jest biomasa? Pod pojęciem tym mieści się np. drewno odpadowe czy o niskiej jakości, produkty oraz odpady po produkcji rolnej i leśnej – innymi słowy materia ulegająca biodegradacji. Tego typu surowce można wykorzystać do wytworzenia paliw stałych, gazowych i ciekłych. Znajdują one zastosowanie w produkcji energii cieplnej w procesie spalania biomasy. Z kolei pozyskane tą drogą ciepło można użyć do wygenerowania energii elektrycznej.
Energia geotermalna
Na energii geotermalnej bazują elektrownie geotermalne – jest to energia pochodząca z wnętrza ziemi, czyli ze znajdujących się w nim skał, wody i gruntu. Ma ona dwojakie zastosowanie, tj. do produkcji i energii elektrycznej, i energii cieplnej.
Żeby pozyskać energię geotermalną, wykonane muszą zostać odwierty, natomiast technologię, która ją wykorzystuje, stanowią gruntowe pompy ciepła. Te ostatnie umożliwiają zarówno ogrzewanie domu, jak i podgrzewanie ciepłej wody użytkowej.
Korzyści z odnawialnych źródeł energii
Odnawialne źródła energii wykorzystuje się coraz chętniej i w coraz szerszym zakresie w różnego typu technologiach, a sięgają po nie zarówno przedsiębiorstwa i gospodarstwa rolne, jak i osoby prywatne. Nie ma co się dziwić takiej tendencji, którą motywuje co najmniej kilka czynników:
- podwyżki cen energii elektrycznej;
- podwyżki cen materiałów grzewczych;
- wzrost wiedzy i świadomości społeczeństwa;
- proponowane przez instytucje rządowe i samorządowe wsparcie finansowe na cel przejścia na OZE.
Korzystanie z odnawialnych źródeł energii wiąże się z niezaprzeczalnymi korzyściami. Należą do nich:
- Aspekt ekologiczny – korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest z zasady przyjazne i bezpieczne dla środowiska naturalnego, nie zanieczyszcza go, nie pociąga za sobą emisji CO2, nie powoduje też wyjałowienia gruntów. Nie bez powodu OZE określa się mianem zielonej energii. Jedynym wyjątkiem są tutaj hydroelektrownie, niestety ingerujące w środowisko rzek.
- Aspekt ekonomiczny, czyli oszczędności – co prawda inwestycja w odnawialne źródła energii, np. w fotowoltaikę, pompy ciepła i turbiny wiatrowe, pociąga za sobą na początku całkiem duży wydatek, jednak zwraca się on naprawdę szybko. Co więcej, w późniejszym okresie przynosi niemałe korzyści finansowe, generując energię za darmo.
- Nieoceniona niezależność energetyczna – stosując technologie oparte na odnawialnych źródłach energii, zyskujemy niezależność i samodzielność w wytwarzaniu na swoje potrzeby energii elektrycznej i cieplnej. Dzięki temu nie dotykają nas podwyżki cen prądu czy materiałów grzewczych. Możemy być spokojni, bazując na przewidywalnych i bezpiecznych dostawach energii elektrycznej i cieplnej, bez ryzyka wynikającego np. z sytuacji politycznej na świecie.
- Łatwość i wygoda użytkowania – ponieważ OZE wciąż stanowią dość nową technologię, wykorzystuje się w niej nowoczesne rozwiązania. Chodzi w tym o to, by pozyskiwanie tą drogą energii było zarówno bezpieczne, jak i bardzo proste. Dlatego też działające na OZE urządzenia są praktycznie bezobsługowe lub w pełni zdalnie sterowane. Co więcej, cechuje je wysoka wydajność, bezawaryjność i niezawodność – wystarczy dokonywać regularnych przeglądów serwisowych.
Podsumowanie
Biorąc pod uwagę szereg niewątpliwych korzyści zastosowania odnawialnych źródeł energii, nie może dziwić ich wzrastająca popularność i coraz szersze wykorzystanie. W dzisiejszych niestabilnych czasach na pewno warto zwrócić się w kierunku surowców stałych i pewnych, w zasadzie niewyczerpalnych i szybko się odbudowujących. Energia słoneczna, wiatrowa czy np. geotermalna praktycznie nie mają limitu. Tymczasem nieodnawialne źródła energii, takie jak m.in. gaz, węgiel, ropa czy nawet energia jądrowa, skończą się w którymś momencie, przez co dalsze ich pozyskiwanie nie będzie możliwe.
Źródła
- https://hymon.pl/co-to-jest-oze-jakie-sa-rodzaje-zrodel-energii-odnawialnej/ [dostęp: 25.11.2024]
- https://www.ecocomfort.pl/oze-czyli-co-to-sa-odnawialne-zrodla-energii/ [dostęp: 25.11.2024]
- https://www.otovo.pl/blog/zalety-odnawialnych-zrodel-energii/#zalety-energii-odnawialnej-oze [dostęp: 25.11.2024]
Najnowsze komentarze