Nr konta bankowego: 10 1240 4025 1111 0010 6175 7085 - Przekaż 1,5% podatku nr KRS 0000445584 biuro@poranek.pl

Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia na całym świecie.

W tym roku hasłem przewodnim jest „Zainwestuj w naszą planetę”. Jak co roku akcja ta ma na celu promowanie ochrony środowiska oraz działań ekologicznych. Obecnie obchodzona jest nawet w 190 państwach na całym świecie, a angażuje się w nią ponad 200 mln osób.

Wiele miejscowości decyduje się organizować specjalne atrakcje z okazji Dnia Ziemi. Często takie akcje organizowane są w placówkach oświaty. Od najmłodszych lat uczy się dzieci dbania o środowisko, łącząc zabawę z edukacją. W przedszkolach dzieci ubierają się w zielone ubrania na znak czystej planety. Uczy się je segregacji śmieci oraz tego, co robić, aby dbać o Ziemię. 

Okazuje się, że nawet małe rzeczy powtarzane przez wiele osób mogą mieć realny wpływ na stan środowiska naturalnego. Organizatorzy Dnia Ziemi zwracają uwagę, że największe znaczenie ma wspólne działanie obywateli, rządów i firm. Współpraca to klucz do zmian na wielką skalę i powstrzymania postępujących zmian klimatycznych.

Dzień Ziemi to doskonały moment, aby pomyśleć o swoich nawykach. Co możemy zrobić dla planety każdego dnia? Oto kilka kroków, które każdy z nas może podjąć już dziś!

Kupuj przedmioty z drugiej ręki

Przemysł odzieżowy to truciciel naszej planety, dlatego warto przyjrzeć się zawartości swojej szafy i dobrze zastanowić przed zakupem kolejnych ubrań. Lepiej wybrać materiały dobrej jakości, zamiast kupować dużo ubrań wątpliwej jakości i pochodzenia, które wytwarzane są w sposób szkodliwy dla środowiska. Kup jeden t-shirt z ekologicznej bawełny zamiast kilku syntetycznych i słabej jakości, które po kilku praniach będą prezentować się kiepsko. Wspieraj polskich, lokalnych wytwórców odzieży, którzy produkują je odpowiedzialnie. Zamiast kupować nową odzież, korzystaj z tego, co już masz. Ubrania możesz naprawiać, przerabiać, wymieniać się ze znajomymi lub sprzedawać te już nieużywane, a doskonałym pomysłem jest też przekazywanie ich potrzebującym. Jeśli masz nabyć coś nowego, korzystaj z produktów z drugiej ręki lub wysokiej jakości, które będą służyć dłużej. Second-handy, serwisy ogłoszeniowe i sklepy vintage to miejsca, w których znajdziesz prawdziwe perełki. Zajrzyj na portale, gdzie inni sprzedają swoje nieużywane już ubrania, meble czy książki.

Oszczędzaj wodę

Czy wiesz, że kapiący kran to strata nawet 2 litrów wody dziennie? Koniecznie wprowadź zmiany w swoim domu już dziś. Zawsze dokręcaj kran lub napraw go, jeśli jest nieszczelny. Zaoszczędzisz wodę także poprzez wybieranie prysznica zamiast kąpieli w wannie, zakręcanie kranu w trakcie mycia zębów i golenia, korzystanie ze zmywarki częściej niż ze zlewu, a także zbieranie deszczówki do podlewania roślin w ogrodzie. Wykorzystaj wodę po gotowaniu np. do podlewania kwiatów. 

Segreguj śmieci

Dzięki odpowiedniej segregacji śmieci i wyrzucaniu odpadów do właściwych pojemników, dajesz możliwość ponownego wykorzystania wyrzuconego surowca. Twoje śmieci, zamiast trafić na wysypisko, by zanieczyszczać środowisko naturalne, zostaną przetworzone i powstaną z nich nowe, pełnowartościowe produkty. Recykling to jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony środowiska, którego celem jest zmniejszenie nadmiernego eksploatowania zasobów naturalnych i redukcja odpadów. Pamiętaj, że warto zbierać plastikowe nakrętki, mamy ich wokół siebie mnóstwo. A oddając je na potrzeby akcji charytatywnych, połączymy ze sobą dwa piękne cele: ochronę środowiska i dobroczynność.

Ciekawostka!

Czy wiesz, że z 5 butelek PET może powstać nowa koszulka, a opakowania szklane przetwarzane są na materiały izolacyjne służące do ocieplania domów?

Wybierz odpowiednie opakowanie 

Czy wiesz, że Polacy wykorzystują ponad 10 milionów plastikowych reklamówek dziennie? Każda z nich rozkłada się ponad 400 lat, a średnio korzystamy z niej tylko kilka minut. Noś w swojej torebce czy plecaku wielorazową torbę na zakupy, a zamiast pakować owoce i warzywa do osobnych foliówek, zaopatrz się w wielorazowe woreczki. W wielu sklepach możesz też bez problemu zapakować wędlinę czy sery do swoich pudełek. Bycie eko pozwala też na spore oszczędności finansowe, nie wymusza bowiem kupowania jednorazowych, foliowych toreb czy woreczków. W niektórych kawiarniach za napój we własnym kubku można nawet otrzymać zniżkę.

W celu jak najlepszej redukcji odpadów poleca się korzystanie z produktów wielokrotnego użytku. Jeśli zabierasz śniadanie do pracy, to dobrą alternatywą dla woreczków papierowych i plastikowych będą woskowijki, czyli wielorazowe opakowania do żywności – są biodegradowalne i można z nich korzystać przez kilka miesięcy.

Warto starać się wybierać produkty w zwrotnych opakowaniach, nadające się do recyklingu lub nienadmiernie opakowane. Dobrze jest też ograniczyć picie wody butelkowej. Znacznie lepiej zaopatrzyć się w dzbanek z filtrem do wody kranowej i wielorazową butelkę, którą można wszędzie ze sobą zabrać. A jeśli lubisz wodę gazowaną, to na rynku jest kilka sprzętów pozwalających na wytworzenie bąbelków w wodzie z kranu. Pamiętaj, że tylko 9% plastiku podlega recyklingowi, więc na zakupach staraj się wybierać produkty w szkle, sprzedawane bez opakowania lub w opakowaniach papierowych.

Sprzątaj naturalnie

Eko środki do sprzątania są bezpieczne dla Ciebie, dla Twojego otoczenia, a także dla środowiska. Łagodne, ekologiczne środki do sprzątania to doskonała alternatywa dla popularnych detergentów, które mogą działać na skórę drażniąco, a także przyczyniają się do skażenia środowiska naturalnego.  Często do sprzątania wystarczy ocet, soda oczyszczona czy cytryna. Dzięki nim możemy w prosty sposób samodzielnie przygotować naturalny środek do sprzątania.

Hoduj rośliny, sadź drzewa

Jeśli tylko mamy taką możliwość, posadźmy drzewo lub inną roślinę, a wniesiemy swój wkład w ochronę Matki Ziemi. 

Drzewa stanowią najlepszą ochronę przed zmianami klimatycznymi. Sadzenie drzew jest wymiernym sposobem na ograniczanie emisji dwutlenku węgla, gdyż drzewa są doskonałymi pochłaniaczami CO2 z otoczenia. Łagodzą w ten sposób efekt cieplarniany, pozostając istotnym elementem regulowania klimatu na Ziemi. Drzewa stanowią też naturalną zaporę ograniczającą rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń powietrza. Służą również jako zapory przeciwwietrzne, przeciwśnieżne oraz ograniczające dostęp światła.

Dzięki roślinom oddychamy – wytwarzają niezbędny do życia tlen, ale także oczyszczają powietrze. Zajmowanie się roślinami to odprężające zajęcie. Pielenie ogródka czy sadzenie warzyw to ciężka fizyczna praca, ale daje liczne korzyści, np. pomaga oczyścić umysł od problemów, a w rezultacie korzystać z własnych, ekologicznych plonów. Nie każdy jednak ma ogród – w takim wypadku balkon lub parapet też sprawdzą się doskonale. Zieleń to kolor życia, spokoju, który pomaga nam się zrelaksować, a przy tym samodzielnie wyhodowane rośliny są ekologiczne i zdrowe. Nawet w małym mieszkaniu na parapecie możecie wysiać np. rzeżuchę, zieloną cebulkę, natkę pietruszki lub jej korzeń, a także zioła czy też bardzo odżywcze kiełki.

Kupuj rozsądnie

Kupuj tylko tyle, ile faktycznie jest Ci potrzebne, i tylko tyle, ile zużyjesz. Staraj się unikać zakupów pod wpływem impulsu czy promocji – sporządzaj listy zakupów, które ułatwią to zadanie, i trzymaj się ich.  Zużyj najpierw to, co już masz, i pamiętaj, że gdy data przydatności produktu minie, trafi on do kosza. Dotyczy to wielu produktów, w tym żywności. Warto przeglądać systematycznie zawartość swojej lodówki, zużywać na bieżąco lub mrozić niektóre produkty, aby zużyć je w odpowiednim dla nas czasie.

Zaplanuj dzień bez samochodu

Przynajmniej raz w tygodniu zostaw auto w garażu. Kiedy możesz, korzystaj z roweru, komunikacji miejskiej albo idź pieszo. A może warto zabierać się do pracy z kolegą, zamiast jeździć każdy swoim autem?

Metoda powyższych „małych kroków” zmieniających nasze codzienne nawyki na bardziej ekologiczne pozwoli nam w dłuższej perspektywie dostrzec jeszcze inne zachowania, które możemy zmienić. Pamiętaj, że Dzień Ziemi warto celebrować każdego dnia!

 Żródła:

https://ecospa.pl/naturalne-sprzatanie-top-produkty

https://www.national-geographic.pl/artykul/co-ty-mozesz-zrobic-dla-planety-zacznij-od-jednego-eko-uczynku-dziennie

https://ecospa.pl/8-sposobow-jak-zyc-bardziej-ekologicznie

https://www.naszaziemia.pl/wiedza/pomagaj-ziemi-codziennie/

Skip to content