Nr konta bankowego: 10 1240 4025 1111 0010 6175 7085 - Przekaż 1,5% podatku nr KRS 0000445584 biuro@poranek.pl

Czerwiec to miesiąc obfitości. W przydomowych ogródkach i warzywniakach dostępne są za kilka złotych dojrzałe warzywa i owoce za które w zimie musimy płacić wielokrotnie więcej, a których smak nie umywa się do tych dostępnych od ręki. Czerwiec to również doskonały miesiąc na zainspirowanie się kuchniami świata oraz ograniczenie lub wyeliminowanie mięsa ze swojego diety.

Człowiek istotą mięsożerną? Bez przesady…

 

Jak przeczytać możemy na portalu zdrowepasje.pl:

Bezkrytyczne naśladowanie przekazywanych nam z pokolenia na pokolenie przekonań dotyczących sposobu odżywiania się może oznaczać to, że nie jesteśmy zbyt inteligentni, aby dążyć do samodzielnego przekonania się, co jest dla nas dobre, a co nie. Sytuacja, w jakiej się dziś znajdujemy jako gatunek ludzki, jest naprawdę krytyczna, a jedzenie mięsa może jeszcze bardziej wszystko pogorszyć.

Sposób odżywiania się ma ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale także na ekosystem, w którym żyjemy i którego jesteśmy częścią. Dieta wegańska można ocalić nie tylko nasze zdrowie, ale także planetę na której żyjemy, ponieważ masowa produkcja mięsa drenuje naszą planetę w sposób niespotykany. Hodowla przemysłowa to ogromne zużycie wody, z czego 98% pochłaniają uprawy przeznaczane na karmę dla zwierząt. Poza tym, co roku ogromne połacie lądu przekształcane są w pastwiska bądź w tereny pod uprawę roślin pastewnych. Szacuje się, że już 71% lasów deszczowych w Ameryce Południowej zostało zamienionych w pastwiska, rancza i fermy hodowli bydła, a dalsze 14% zajęła uprawa soi o przeznaczeniu paszowym

Wpływ spożycia mięsa na nasze zdrowie

 

Jak już pisaliśmy kilkukrotnie: nadmierne spożycie mięsa, szczególnie czerwonego, może zwiększać ryzyko chorób serca, udarów i niektórych rodzajów raka. „Bezpieczna” dla zdrowia dawka mięsa to maksymalnie 500 g na tydzień (czyli ok. 25 kg na rok), podczas gdy średnia spożycia mięsa w Polsce wynosi aż 61 kg. To wielokrotnie więcej

Ponadto w świetle najnowszych badań, które ujrzały światło dzienne za sprawą czasopisma naukowego „Hypertension”: powstający w jelitach związek podczas jedzenia czerwonego mięsa uszkadza tętnice i może odgrywać kluczową rolę w zwiększaniu ryzyka chorób serca w miarę starzenia się – wynika z najnowszego badania naukowców z University of Colorado Boulder.

Trzy sezonowe przepisy za kilka złotych

Dieta bezmięsna jest fascynująca i potrafi być baaaardzo niedroga. Nie wierzysz? Przetestuj nasze 3 sezonowe przepisy, które przyrządzisz za kilka złotych.

Gazpacho – hiszpański chłodnik

 

Maurowie zamieszkujący terytorium Andaluzji przygotowywali potrawę złożoną jedynie z miąższu chleba, czosnku, oliwy z oliwek, octu winnego, soli oraz wody. Pozostałe składniki współczesnego przepisu na gazpacho zaczęły się pojawiać w znacznie późniejszych kulinarnych recepturach. Jednym z ostatnich był pomidor, bez którego trudno jest sobie wyobrazić najsłynniejszy hiszpański chłodnik. Jak go wykonać? Nic prostszego!

Przepis na gazpacho:

  • 5 dużych, dojrzałych pomidorów
  • 1 mała biała cebula
  • ½ czerwonej papryki
  • 1 ogórek
  • 2 ząbki czosnku
  • ½ łyżeczki octu winnego
  • 3 łyżki oliwy z oliwek
  • ¼ szklanki przegotowanej wody
  • 1 kromka suchego wiejskiego chleba obranego ze skórki
  • sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:

Pomidory sparzamy i obieramy ze skórki. Kroimy na ćwiartki, usuwamy gniazda nasienne a następnie siekamy na drobną kostkę. Na kostkę kroimy również obranego ze skórki ogórka, paprykę i cebulę. Zostawiamy po trochu z każdego warzywa do ozdoby, a resztę umieszczamy w blenderze. Chleb moczymy w wodzie. Namoczony, dokładamy do blendera razem z oliwą z oliwek, octem winnym i drobno posiekanymi ząbkami czosnku. Blenderujemy aż zupa będzie miała gładką konsystencję. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Gazpacho chłodzimy w lodówce przez minimum godzinę.

Lasagne z warzywami sezonowymi

Przepis na lasagne z warzywami sezonowymi:

  • kilka płatów makaronu lasagne
  • 1 mała biała cebula
  • 1 czerwona papryka
  • 2 cukinie / kabaczki
  • 1 bakłażan
  • 2 ząbki czosnku
  • 3 łyżki oliwy z oliwek
  • pół kg pomidorów malinowych (mogą być bardzo dojrzałe)
  • sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:

2 cukinie i bakłażana pokrój w talary. Bakłażana posól i odstaw na 10 minut. Wytrzyj ręcznikiem, przenieś na rozgrzaną oliwę. W między czasie na patelni zeszklij na oliwie posiekany czosnek, dodaj pomidory i podsmaż, aż nadmiar płynu odparuje. Dopraw solą. Na dnie formy rozsmaruj 3 łyżki sosu i 3 łyżki oliwy. Ułóż makaron, następnie warzywa i zalej sosem. Powtarzaj warstwy. Ostatnią warstwę makaronu polej obficie sosem. Możesz posypać wierzch przyprawami, wegańskim serem. Piecz w temperaturze 180-200 stopni przez ok 25 minut.

Naleśniki z kwiatami czarnego bzu

 

Czarny bez, inaczej nazywany bzem lekarskim lub aptecznym, jest krzewem powszechnie występującym w Polsce. To jadalna roślina, którą możesz zerwać prosto z pola lub łąki. Kwiaty bzu czarnego wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, działają moczopędnie i napotnie. Można z nich przygotować nalewkę, wino lub syrop kwiatowy.

Przepis na naleśniki z czarnego bzu:

  • 2 szklanki kwiatków dzikiego bzu (już po odcięciu łodyżek)
  • 1,5 szklanki mąki pszennej (typ 450-550)
  • 1 szklanka napoju owsianego/migdałowego/sojowego
  • minimum 0,5 szklanki zimnej wody gazowanej (ewentualnie zwykłej)
  • 3 łyżki oleju
  • szczypta soli

Przygotowanie:

Baldachimy dzikiego bzu delikatnie opłukać, odsączyć wodę (można ułożyć je na ręczniku papierowym). Nożyczkami ściąć kwiatki, tak aby można było usunąć jak największą część łodyżek. Mąkę miksujemy z napojem roślinnym, wodą gazowaną oraz olejem i szczyptą soli. Odstawiamy na co najmniej 20-30 minut do odpoczęcia i wytworzenia się siatki glutenowej (można też odstawić na godzinę lub np. na noc do lodówki). Po tym czasie do ciasta dodajemy kwiaty i delikatnie mieszamy. Patelnię silnie rozgrzewamy. Możemy smażyć naleśniki na patelni suchej lub wytartej ręcznikiem papierowym maczanym w oleju.

Źródła:

https://zdrowepasje.pl/zdrowie/odzywianie/nauka-potwierdza-ze-mieso-szkodzi-zdrowiu
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C82927%2Cco-powoduje-starzenie-sie-tetnic-w-duzym-stopniu-bakterie-jelitowe-zwiazane
https://www.otwarteklatki.pl/blog/spozycie-miesa-i-jego-wplyw-na-zdrowie-i-srodowisko
http://hiszpania-portal.pl/gazpacho-przepis-na-andaluzyjski-chlodnik/
https://www.facebook.com/WeganNerd/posts/337181124439795
https://zpierwszegotloczenia.pl/przepis/nalesniki-z-kwiatami-czarnego-bzu
https://www.poezja-smaku.pl/kryzysowe-nalesniki-bez-jajek/

Skip to content