Woda to substancja, która w czystej postaci bywa zdecydowanie pomijana w diecie wielu ludzi. W końcu wodę znajdziemy w jedzeniu, a także pod postacią różnych napojów. Tymczasem zalecane jest przede wszystkim picie czystej wody, zawierającej odpowiednie składniki mineralne. Dlaczego to takie ważne, dowiecie się z naszego artykułu.
Woda a nasz organizm
Ciało człowieka to nie tylko mięśnie, krew czy kości. Składa się również z wody. W zależności od źródeł stanowi około 60-75% masy naszego ciała! Przy czym jest ona nierównomiernie rozłożona w naszym ciele. Na przykład osocze krwi składa się w 90% z wody, mózg w 80%, a mięśnie w 75%. Te dane pokazują nam, jak bardzo ważna jest woda dla naszego organizmu i naszego ogólnego samopoczucia.
Skutki niedoboru wody
Utrata nawet tylko 20% masy wody w naszym ciele prowadzi do komplikacji związanych z odwodnieniem, czego następstwem jest utrata przytomności, a nawet śmierć. Ale już nawet utrata 10% wody z naszego organizmu prowadzi do problemów, takich jak kłopoty z oddychaniem czy ciśnieniem. Do odwodnienia może doprowadzić nie tylko niepicie wody, ale również nagła biegunka, krwotok, alkoholizm czy cukrzyca. Może nam grozić także zatrucie toksycznymi substancjami, które nagromadziły się w organizmie i nie zostały wypłukane razem z wodą.
Skutki nadmiaru wody
Czy można w ogóle zatruć się wodą? Jest to jak najbardziej możliwe, choć zdarza się rzadko. Może do niego dojść w wyniku tzw. przewodnienia (medycyna rozróżnia przewodnienie izotoniczne, hipertoniczne i hipotoniczne) i wiąże się z nadmiernymi ilościami sodu w organizmie. Objawami przewodnienia mogą być m.in. utrudniona praca nerek, wzrost ciśnienia, duszności, wymioty lub zaburzenia świadomości. W skrajnych przypadkach wypicie w szybkim tempie około 7 litrów wody może doprowadzić do śmierci. Dlatego z wodą nie należy też przesadzać.
Co robi z nami woda?
Można bez przesady stwierdzić, że woda jest swego rodzaju smarem dla naszego organizmu, podobnie jak olej dla samochodu. Picie wody wiąże się z licznymi błogosławieństwami dla ciała i umysłu. Woda:
- orzeźwia organizm i skutecznie gasi pragnienie,
- ułatwia transport krwi do komórek naszego ciała oraz chroni przed urazami wiele z nich, np. oczy,
- odchudza, ponieważ gdy wypijemy ją krótko przed posiłkiem, to zjemy mniej, a sama nie zawiera kalorii,
- łagodzi ból, w tym ból głowy, zwłaszcza spowodowany niewłaściwym nawodnieniem centralnego układu nerwowego (mózgu), a także ból stawów i mięśni,
- zapobiega chorobom serca i nerek, zaparciom, a dzięki zmniejszaniu stężenia czynników kancerogennych zapobiega również nowotworom,
- usuwa liczne toksyny z naszego ciała, a także sprawia, że nasza skóra wygląda młodziej,
- reguluje temperaturę ciała i pH komórek,
- poprawia naszą koncentrację i zdolności umysłowe, ponieważ mózg również potrzebuje dużo wody.
Ile wody dziennie?
A zatem ile wody należy pić, aby była ona dla nas błogosławieństwem, a nie przekleństwem? Dziennie tracimy około 2-2,5 litrów wody z naszego organizmu. Połowa wody, którą tracimy, jest wydalana przez mocz, a w następnej kolejności przez pot i razem z wydychanym powietrzem (niewielkie ilości wody usuwamy też przez kał). Ile więc wody tracimy, tyle powinniśmy jej uzupełniać.
Każda szklanka to około 200-250 ml płynu, więc aby dobrze nawodnić organizm, potrzebujemy przyjąć równowartość nawet 10 szklanek wody. Ale to nie oznacza, że musimy wypijać 10 szklanek wody dziennie. Istnieją trzy źródła wody w naszym organizmie. Pierwsze to płyny, które wypijamy (zwłaszcza sama woda). Drugie źródło to pokarm, razem z którym przyjmujemy od 500 do 1000 ml wody dziennie. To już całkiem sporo. Świetnie w tej roli sprawdzają się owoce i warzywa, których masa składa się w 80-96% z wody. Trzecim źródłem jest proces spalania tłuszczów, białek i węglowodanów, co daje nam dodatkowe 200-300 ml.
A zatem w zależności od tego, jak pracuje nasz organizm, czyli ile wody przyjmujemy dzięki pokarmowi i ile tej wody wydalamy, powinniśmy przyjmować od 4 do nawet 8 szklanek dziennie. Najczęściej wskazuje się na średnią, która wynosi 5-6 szklanek, co daje równowartość ok. 1000-1500 ml.
Po czym poznać, że jesteśmy nawodnieni? Najlepiej obserwować kolor wydalanego moczu. Im ciemniejszy kolor, tym gorzej jesteśmy nawodnieni. Dobrze jest, jeśli mocz ma kolor jasnożółty, słomkowy. Najlepiej zaś, jeżeli jest niemalże przezroczysty.
Rada dla sportowców
Picie dużych ilości wody jest niezwykle ważne zwłaszcza dla osób wyczynowo uprawiających sport, które mogą tracić nawet 5 litrów wody w ciągu dnia i przez to mogą się łatwo odwodnić. Dlatego w ich przypadku zaleca się przyjmowanie większych ilości wody, zwłaszcza zawierającej duże ilości sodu. Ponadto ilość wypijanej wody zależy również od innych czynników, takich jak charakter naszej pracy, warunków atmosferycznych czy choroby. Należy przy tym uważać, aby nie doprowadzić do przewodnienia organizmu.
Wody nie magazynujemy
Trzeba też pamiętać, że organizm człowieka nie magazynuje wody w dużych ilościach. Nie możemy więc „nadrobić” strat wody w organizmie, wypijając więcej wody po czasie, w którym ogóle jej nie piliśmy. Z jednej strony zbyt szybko pozbędziemy się tej wody, gdyż nie zdąży ona nawodnić naszego organizmu, a z drugiej strony grozi nam to przewodnieniem. Wodę należy więc pić zawsze w ilościach umiarkowanych.
Jaką wodę pić?
Woda to nie tylko samo H2O (wtedy możemy mówić o wodzie destylowanej, która jest szkodliwa dla człowieka). W skład wody zdatnej do picia wchodzą również inne składniki, zwłaszcza mineralne. Dotyczy to głównie wód mineralnych i źródlanych.
Woda mineralna i źródlana
Woda mineralna pochodzi z głębokich pokładów geologicznych i zawiera takie minerały, jak sód, magnez, wapń, żelazo (II), siarczany, chlorki czy wodorowęglany. Może ona różnić się zawartością danych składników, dlatego dobrze jest wiedzieć, która woda jakie składniki zawiera. Taka woda ma często leczniczy charakter i powinny przyjmować ją osoby, które mają problem z przyjmowaniem wspomnianych składników mineralnych.
Woda źródlana natomiast pochodzi z płytszych warstw skalnych, z których wypływa jako źródło. Zawiera więc znacznie mniej składników mineralnych, zwykle na poziomie 200 mg/l. Nadaje się nie tylko do picia, ale również do przygotowywania napojów i pokarmów. Nie należy mylić jej z wodą mineralną, w której zawartość minerałów wynosi co najmniej 500 mg/l.
Woda z kranu? Czemu nie!
Co ciekawe, woda pochodząca z kranu (przynajmniej w Unii Europejskiej) również jest na tyle bezpieczna, że można ją pić nawet bez przegotowania. Jeszcze około 15 lat temu sytuacja wody z polskich kranów była inna, ponieważ normy jakości nie były tak restrykcyjne, jak obecnie. Jednak po wejściu Polski do Unii Europejskiej to się zmieniło, dzięki czemu woda z kranu jest w pełni bezpieczna do spożywania. Akcja pod nazwą Piję wodę z kranu wskazuje również, że jest to bardziej ekologiczne, ponieważ nie musimy kupować plastikowych butelek z wodą.
Chłodna czy ciepła?
Czy lepsza jest woda chłodna czy ciepła? Powyższe informacje dotyczą głównie chłodnej wody. Okazuje się jednak, że Chińczycy i inne starożytne ludy od dawna znają dodatkowe dobrodziejstwa picia podgrzanej wody. Ciepła woda ułatwia odchudzanie – wypita na pół godziny na czczo przed pierwszym posiłkiem, a potem godzinę po każdym posiłku sprawi, że mniej będzie nam się chciało jeść (nie należy jej pić tuż przed i tuż po posiłku). Również lepiej niż chłodna woda oczyszcza organizm z toksyn, ponieważ zmusza ciało do wydalania potu.
Trzeba ugotować wodę, a następnie poczekać około 15 minut, kiedy temperatura wody spadnie poniżej 60°C. Picie zbyt gorącej wody grozi poparzeniami i wiąże się z ryzykiem raka jamy ustnej i przełyku, dlatego należy odczekać.
Źródła:
- https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/woda-zdrowia-doda-aa-J52b-CmF2-qv4Y.html
- https://www.pieknowdomu.pl/magazyn/woda-jak-wplywa-na-organizm-dlaczego-warto-ja-pic/
- https://zywienie.abczdrowie.pl/co-daje-picie-wody
- https://www.powiedzdietomnie.pl/2015/03/ile-wody-pic.html
- https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/czy-mozna-pic-wode-z-kranu-aa-AKBP-1JSs-7uLG.html
- https://gotowanie.onet.pl/porady/czy-picie-goracej-wody-jest-zdrowe-trzy-wazne-zmiany-w-organizmie/s102mmd
- https://zdrowie.wprost.pl/zdrowie/10227999/picie-cieplej-wody-na-co-pomaga-efekty.html
- https://portal.abczdrowie.pl/przewodnienie-przyczyny-objawy-i-leczenie-nadmiaru-wody
- https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/2018-08-22/nadmierne-spozywanie-wody-moze-byc-rownie-grozne-co-odwodnienie-utopimy-sie-we-wlasnej-wodzie/
Najnowsze komentarze