Marnowanie żywności wciąż stanowi duży problem społeczny, dlatego osoby walczące z tym zjawiskiem sięgają po nowatorskie metody. Jedną z nich są aplikacje mobilne. Jakie to aplikacje i na czym polega ich działanie?

Marnotrawienie żywności w Polsce

Najwyższa Izba Kontroli podaje, że w naszym kraju na śmietnik trafia 4,8 miliona ton żywności. Choć jest to prawie dwa razy mniej niż jeszcze kilka lat temu, gdy mowa była o około 9 milionach ton, to wciąż jest to dużo. Każdej sekundy w koszu ląduje 153 kg żywności. Pod względem marnowanej żywności Polska zajmuje niechlubne 5. miejsce w Unii Europejskiej.

Dlatego w lipcu 2019 roku państwo polskie wprowadziło przepisy mające przeciwdziałać temu zjawisku na poziomie przedsiębiorstw handlowych i gastronomicznych. Pojawiły się również prywatne inicjatywy i organizacje pozarządowe, takie jak Banki Żywności. Oprócz tego realizowane są nowe, ciekawe pomysły, jak walczyć z marnotrawieniem żywności.

Specjalne aplikacje mobilne i zasada ich działania

Jednym z takich nowych pomysłów są specjalne aplikacje na smartfony. Zawierają one bazę sieci handlowych, sklepów i lokali gastronomicznych, które posiadają niesprzedaną żywność, a które wciąż są gotowe sprzedać ją za co najmniej połowę ceny (a bywa, że nawet za ⅓ ceny). Najczęściej jest to żywność, dla której zbliża się data ważności, ale wciąż jest świeża. Aplikacja pozwala nam wybrać odpowiedni produkt lub danie, zamówić je, a następnie umówić się na spotkanie w celu jej odbioru.

Do plusów takich transakcji należy to, że możemy kupić jeszcze świeżą żywność za niewielką cenę i tym samym zaoszczędzić nasze pieniądze. Poza tym sklepy i lokale gastronomiczne legalnie pozbywają się produktów, które tak czy inaczej uległyby zepsuciu. Jednak aby otrzymać taką żywność, trzeba osobiście udać się do lokalu, który ją sprzedaje. Innymi słowy, nie ma opcji dowozu do domu ani nie ma mowy o kurierach. Minusem jest też fakt, że często nie wiemy, co znajduje się w przygotowanym zestawie, dopóki nie dostaniemy go do domu. Problem może dotyczyć zwłaszcza osób, które mają specjalne diety albo cierpią na alergie. Dlatego należy podchodzić do takiej żywności z pewną dozą ostrożności, ewentualnie upewniając się, czy jest ona jeszcze świeża albo czy nie zawiera składników, których nie możemy spożywać.

Przegląd kilku aplikacji

Do aplikacji, które działają w Polsce, należą m.in. Too Good To Go, Foodsi czy Save to Date.

Too Good To Go

Najpopularniejsza w Polsce duńska aplikacja Too Good To Go dotarła do nas w 2019 roku. Jest obecna m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Trójmieście i wciąż się rozwija. Aby skorzystać z aplikacji wystarczy wybrać odpowiedni lokal (sklep bądź restaurację), wybrać produkt, zapłacić za niego (cena to kilka lub kilkanaście złotych), a następnie wybrać się po odbiór towaru. Z aplikacją Too Good To Go współpracują zarówno duże sieci sklepów, jak Auchan, Carrefour, Biedronka, czy sieci lokali typu Starbucks i Pizza Hut, jak i mniejsze sklepy i lokale. Aplikacja jest dostępna w Google Play i App Store.

Foodsi

Foodsi jest z kolei naszą rodzimą, polską aplikacją, stworzoną przez Mateusza Kowalczyka i Kubę Fryszczyna. Działa ona na tej samej zasadzie, co jej duński odpowiednik. Aplikacja jest obecna m.in. w Warszawie, Trójmieście, Krakowie, Łodzi czy Wrocławiu. Z tą aplikacją współpracuje m.in. Stokrotka i liczne restauracje, a także warszawska sieć piekarni Przystanek Piekarnia. Wydaje się przy tym, że jest ona skupiona głównie na mniejszych lokalach handlowych i gastronomicznych. Aplikacja jest dostępna w Google Play i App Store.

Save to Date

Kolejna polska aplikacja, czyli Save to Date, działa na zasadzie wirtualnej półki sklepowej. Sklepy współpracujące z tą aplikacją umieszczają na swojej “półce” produkty, których data ważności zbliża się do końca. Aplikacja oblicza cenę produktu na podstawie tego, ile dni zostało do terminu ważności. Jest ona stale aktualizowana, dzięki czemu jesteśmy na bieżąco z cenami. Obecnie aplikacja jest dostępna tylko w App Store.

 

Źródła:

  • https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/boom-na-aplikacje-walczace-z-marnowaniem-jedzenia/0xw18gs
  • https://kulinaria.trojmiasto.pl/Aplikacje-ktore-ograniczaja-marnowanie-jedzenia-n153751.html
  • https://eksperientalnie.pl/3-aplikacje-do-jedzenia-za-pol-ceny-nie-marnuj-oszczedzaj/
Skip to content