Rak stanowi plagę naszych czasów. Z jednej strony wynika to z naszego współczesnego, siedzącego trybu życia. Ale z drugiej strony jest to również wynik naszych wyborów żywieniowych. Spożywając niewłaściwe produkty, sami siebie narażamy na nowotwory. A tymczasem naturalne leki przeciwko nowotworom mamy na wyciągnięcie ręki. Dieta antynowotworowa może pozwolić nam uniknąć raka.
Żywność kancerogenna
Wiele produktów spożywczych sprzyja powstawaniu tzw. wolnych rodników. Są one jednym z czynników powstawania komórek raka. Część produktów może również zawierać szkodliwe substancje, takie jak metale ciężkie lub węglowodory. Z kolei w innych produktach szkodliwe substancje wytwarzają się pod wpływem skomplikowanej obróbki.
Produkty powodujące nowotwory to m.in.:
- mięso, zwłaszcza mięso czerwone,
- ryby, które zawierają szkodliwe substancje, w tym metale ciężkie,
- słodkie napoje gazowane, a nawet te niegazowane (np. soki z odległą datą ważności),
- popularne przekąski zawierające wysoko przetworzone cukry i tłuszcze,
- używki, takie jak alkohol i papierosy.
Dieta antynowotworowa – 25 ważnych substancji
W 2015 roku w czasopiśmie „Anticancer Research” pojawił się artykuł Natural Products That Target Cancer Stem Cells. Autorzy artykułu, Jim Moselhy, Sowmyalakshmi Srinivasan, Murali K Ankem i Chendil Damodaran zawarli w nim listę 25 produktów, które są uznawane za naturalnych zabójców rakowych komórek macierzystych. Obok każdej z 25 substancji pojawia się przykładowy produkt spożywczy, w którym jest ona zawarta. Lista wygląda następująco (wg tłumaczenia Magdaleny Olszewskiej z surojadek.com):
- Galusan epigallokatechiny (EGCG) – zielona herbata
- 6-Gingerol – imbir
- Beta-karoten – marchew, zielone warzywa
- Baicalein – chiński skullcap (jarmułka chińska)
- Kurkumina – kurkuma
- Cyklopamina – kukurydza dzika (fioletowa)
- Delfinidyna – borówki, maliny
- Flawonoidy (genisteina) – soja, koniczyna czerwona, kawa
- Gossypol – nasiona bawełny
- Guggulsterony – drzewo balsamowca
- Izotiocyjaniany – warzywa krzyżowe (np. kapusta, brukselka czy jarmuż)
- Linalool – mięta
- Likopen – grejpfrut, pomidor
- Partenolid – złocień maruna
- Alkohol perillylowy (POH) – mięta, wiśnia, lawenda
- Piperyna – pieprz czarny
- Saponiny – rozwar wielokwiatowy, czarnuszka
- Psoralidin – zioło Babchi (wykorzystywane od wieków m.in. w przypadku takich chorób skóry jak łuszczyca czy bielactwo)
- Kwercetyna – kapary, cebula
- Resweratrol – winogrona, śliwki, jagody
- Salinomycyna – Streptomyces albus
- Sylibinina – ostropest plamisty
- Kwas ursolowy – tymianek, bazylia, oregano
- Witamina D3 – ryby, żółtko jaja, olej z wątroby dorsza*
- Withaferin A – zioło Ashwagandha
* Weganom zaleca się suplementację witaminą D3, która jest pozyskiwana z porostów. Najważniejszym źródłem tej witaminy jest jej synteza przez skórę człowieka pod wpływem promieniowania słonecznego UV, co odpowiada za 80% ilości tej witaminy w naszym ciele. W grzybach, zwłaszcza pieczarkach, znajdują się też pewne ilości witaminy D2, która jednak nie jest tak silna jak witamina D3.
Wyraźnie widać, że wiele z powyższych substancji znajduje się w owocach, warzywach oraz ziołach. Dlatego najlepiej je spożywać w dużych ilościach.
Dieta antynowotworowa może być kolorowa
Dieta antyrakowa nie musi być zresztą nudna i bezbarwna. Wręcz przeciwnie! W dużej liczbie owoców i warzyw znajdują się substancje, które nadają im odpowiedni kolor. Dlatego dieta, za pomocą której chcemy uniknąć lub zwalczyć raka, powinna być różnobarwna.
Warto zapamiętać, jakie kolory najlepiej sprzyjają naszemu zdrowiu. Portal onkologiczny Zwrotnik Raka proponuje następujący podział:
- Kolor zielony. Do tych warzyw należą m.in. brokuł, kalafior, kapusta czy brukselka. Zawierają one glukozynolaty, które podczas spożycia przechodzą w inne substancje np. izotiocyjanidy. Uruchamiają one enzymy zwalczające czynniki rakotwórcze oraz przeciwdziałają rakowi licznych narządów układu pokarmowego, a także płuc.
- Kolor pomarańczowy. Mamy tu m.in. marchew, dynię, brzoskwinię czy mango. Te owoce i warzywa zawierają alfa-karoten i beta-karoten (witaminę A). Są one silnymi przeciwutleniaczami, dzięki czemu zwalczają wolne rodniki. Karotenoidy są skuteczne przeciw rakowi jamy ustnej, płuc, a także macicy.
- Kolor czerwony. Należą do nich przede wszystkim pomidory, ale także buraki, truskawki lub czerwone jabłka. Owoce i warzywa w tej kategorii są bogate w likopen. Podobnie jak karotenoidy, likopen jest silnym przeciwutleniaczem. Sprawdza się zwłaszcza przeciw rakowi prostaty, dlatego rośliny z tej kategorii są polecane mężczyznom.
- Kolor niebieski. Tutaj mamy warzywa i owoce takie, jak bakłażan, śliwki, czerwone winogrona lub czarna porzeczka. Są one pełne fenoli i antocyjanów. Również one wykazują skuteczne działanie antyoksydacyjne. Co więcej, antocyjany powodują apoptozę (samobójstwo) komórek z uszkodzonym genomem. Pochłaniają także nadmiar szkodliwego promieniowania UV.
- Kolor żółtozielony. W tej kategorii znajdziemy takie warzywa i owoce, jak szpinak, sałata, groszek czy kiwi. Rośliny te zawierają luteinę i zeaksantynę. Należą one do karotenoidów, podobnie jak beta-karoten. Luteina ma podobne działanie do antocyjanów, powodując samobójstwo komórek rakowych.
- Kolor biały i kremowy. Tutaj na uwagę zasługują takie rośliny, jak czosnek i soja, a także cebula czy rzodkiewka. Wspomniane warzywa zawierające fitoestrogeny, a także saponiny, genisteiny i liczne substancje zwane naturalnymi antybiotykami. Sprawdzają się zwłaszcza przeciwko rakowi żołądka, piersi i prostaty.
Najnowsze komentarze