Nr konta bankowego: 10 1240 4025 1111 0010 6175 7085 - Przekaż 1,5% podatku nr KRS 0000445584 biuro@poranek.pl

Nie należą do świata roślin ani zwierzątBez nich nie byłoby chleba, czekolady, serów, sosu sojowego, piwa czy wina. Mają też kluczowe znaczenie dla ochrony naszego klimatu. Chodzi oczywiście o grzyby. 

Grzyby – osobne królestwo życia 


Grzyby odpowiadają za prawie całą naszą produkcję żywności i większość przetwarzanych przez nas materiałów. Należy im również podziękować za wiele ważnych przełomów medycznych w historii ludzkości, które leczą zarówno fizyczne, jak i psychiczne dolegliwości, za naturalną sekwestrację (zdolność lasu do pochłaniania dwutlenku węgla), za optymalizację procesów przemysłowych i wiele innych procesów.
 

Kiedy myślimy o grzybach, mamy tendencję do kojarzenia ich z rozkładem. Wiele osób błędnie uważa, że grzyby to rośliny. Jednak grzyby nie są ani roślinami, ani zwierzętami, lecz organizmami, które tworzą własne królestwo życia. 

Sposób, w jaki się odżywiają, różni się od innych organizmów: nie fotosyntetyzują jak rośliny i nie spożywają pokarmu jak zwierzęta. Grzyby faktycznie żyją w swoim jedzeniu i wydzielają enzymy, aby rozpuścić składniki odżywcze, które następnie wchłaniają. 

W tym królestwie znajdują się drożdże, pleśnie, grzyby, kłosy lub stożki, a także kilka innych rodzajów jednokomórkowych i wielokomórkowych organizmów, które żyją w morskich, słodkowodnych, pustynnych i zarówno młodych, jak i starych ekosystemach na Ziemi. W zasadzie smardze i kurki są tak blisko spokrewnione jak pchła i słoń. Te ostatnie to oba zwierzęta, te pierwsze to grzyby.

Sojusznik człowieka w kryzysie klimatycznym? 


Grzyby są niezbędne do życia na Ziemi, ale wciąż bardzo słabo zbadane. Wg. Guardiana na naszej planecie odkrytych jest może 10%   przedstawicieli tego królestwa. Sieci grzybów mikoryzowych są głównym globalnym pochłaniaczem dwutlenku węgla. Kiedy je niszczymy, sabotujemy nasze wysiłki na rzecz ograniczenia globalnego kryzysu klimatycznego.
 

Jeśli chcemy się z nim zmierzyć, musimy zająć się dokładnym zbadaniem rozległych podziemnych sieci grzybów, które pochłaniają węgiel i podtrzymują większość życia na Ziemi. 

Grzyby są w dużej mierze niewidzialnymi inżynierami ekosystemów. Większość z nich żyje jako rozgałęzione, łączące się sieci komórek kanalikowych znanych jako grzybnia. Globalnie całkowita długość grzybni w górnych 10 cm gleby wynosi ponad 450 biliardów km, czyli około połowy szerokości naszej galaktyki. 

Ile gatunków grzybów występuje na świecie? 


Na Ziemi występuje ponad 5 mln różnych gatunków grzybów. Większość z nich jednak nie nadaje się do jedzenia. Mimo że nawet jadalne gatunki są ciężkostrawne, to zdarzają się wśród nich prawdziwe „perełki”, które odmładzają nasz organizm, chronią pamięć, obniżają cholesterol i ciśnienie.
 

Numerem jeden na liście tych najzdrowszych są grzyby Shitake. Znane są m. in. z tego, że potrafią zapobiegać rozmnażaniu się w tkankach wirusa HIV. Ich właściwości wpływają pozytywnie na walkę z nowotworami, chorobami serca, czy nadciśnieniem. Świetnie się sprawdzają także przy kamicy woreczka żółciowego, czy wrzodach. 

Skip to content