Jakie efekty niesie ze sobą praca w ogrodzie? Badania naukowców dowodzą, że korzyści z tego rodzaju pracy są one ogromne.
Jeśli praca w ogrodzie nie przeleciała Wam wcześniej przez głowę, to nie wiecie, co tracicie! Ale nigdy nie jest za późno, by tego spróbować. Okazuje się bowiem, że praca w ogrodzie wiąże się z szeregiem licznych korzyści zdrowotnych i to dla osób w każdym wieku. Dowodzi tego szereg badań naukowych. Jakie to korzyści?
Badania dowodzą, że praca w ogrodzie wpływa korzystnie na kondycję fizyczną
Kilka lat temu czasopismo “HortTechnology” opublikowało badania obejmujące wpływ pracy w ogródku na zdrowie człowieka. W badaniu wzięły udział kobiety w wieku powyżej 70 lat. Uczestniczki badania wzięły udział w 15 sesjach pracy w ogrodzie. Grupę kontrolną stanowiły kobiety, które w ogrodzie nie pracowały.
Badanie wykazało, że kobiety z grupy pracującej w ogrodzie odniosły następujące korzyści:
● obniżyły obwód swojej talii,
● zachowały współczynnik beztłuszczowej masy ciała na tym samym poziomie,
● poprawiły wydolność oddechową,
● powiększyły swoje zdolności manualne i intelektualne.
Natomiast wśród kobiet z grupy kontrolnej obwód talii nieco wzrósł, a współczynnik beztłuszczowej masy ciała nieco opadł. Wyniki badań mówią same za siebie.
Jeszcze więcej badań
To tylko jeden z przykładów badań nad wpływem pracy ogrodowej na nasze zdrowie. Z kolei inne badania opublikowane w “Journal of the American Heart Association” wykazały, że praca w ogrodzie zapobiega chorobom sercowo-naczyniowym. Naukowcy przeprowadzili badanie na kobietach w wieku 63-97 lat. Kolejne badania wykonane przez naukowców z Korei Południowej skupiły się natomiast na osobach w wieku ok. 20 lat. Badania wykazały, że prace ogrodowe stanowiły dla nich niemały wysiłek, co skutkowało wzrostem kondycji fizycznej. Zasada jest taka, że 20 minut pracy ogrodowej prowadzi do spalenia 80-130 kalorii.
Każde kolejne badanie potwierdza korzystne dla zdrowia właściwości pracy ogrodowej. Naukowcy zebrali 22 publikacje naukowe z całego świata i dokonali tzw. metaanalizy danych. Wniosek z metaanalizy jest taki, że 30 minut pracy w ogrodzie każdego dnia ma bardzo wyraźny pozytywny wpływ na człowieka.
Praca w ogrodzie a nasza psychika
Należy również dodać, że ten wpływ nie ogranicza się tylko do zdrowia fizycznego. Bowiem praca w ogrodzie ma również cudowny wpływ na nastrój człowieka: zapobiega depresji i stanom lękowym, buduje radość życia i wspólnotę z innymi ludźmi. Ponadto pozwala odpocząć zmysłom, które są stale bombardowane przez bodźce wynikające zwłaszcza z życia w mieście.
Nic dziwnego, że tzw. hortiterapia (terapia ogrodem) i ogrody terapeutyczne zyskują coraz większą popularność. Oprócz tego na popularności zyskują tzw. ogrody społeczne, które nie stanowią własności prywatnej, ale gdzie można przyjść i spróbować swoich sił w pielęgnowaniu roślin. Raz po raz potwierdza się, że kontakt z przyrodą (zwłaszcza, gdy sami coś dla tej przyrody robimy) jest nam potrzebny do zrównoważonego życia.
Pojawia się również jeszcze inna ważna korzyść z pracy w ogródku: warzywa, które sami hodujemy, będą zdecydowanie bardziej zdrowe od tych produkowanych przemysłowo i sprzedawanych w supermarketach. Ponadto spożycie owoców własnej pracy jest bardziej satysfakcjonujące. Dlatego też bardziej dbamy o to, co sami wyhodowaliśmy i przyczyniamy się do zmniejszenia zjawiska marnotrawienia żywności.
Kwestie bezpieczeństwa
Wszystko to jednak pod warunkiem, że nasza działka znajduje się kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów za miastem. Okazuje się, że gleby terenów miejskich (również działkowych) są często zanieczyszczone potencjalnie szkodliwymi pierwiastkami, takimi jak ołów, miedź czy kadm. Z tego względu zaleca się, aby w ogrodach społecznych uprawiać rośliny przeznaczone na użytek przemysłowy, np. rzepak.
A skoro mowa o bezpieczeństwie, to pamiętajmy, aby podczas pracy w ogrodzie trzymać się podstawowych zasad bezpieczeństwa. Unikajmy również przemęczenia i nadmiernego obciążenia z powodu wykonywanych czynności. W końcu praca w ogrodzie ma być dla nas zarówno korzystna, jak i przyjemna.
Źródła:
● https://zdrowie.wprost.pl/styl-zycia/10658449/prace-w-ogrodzie-maja-wplyw-na-zdrowie-zalecane-sa-dla-kobiet-po-menopauzie.html
● https://azymo.pl/praca-w-ogrodzie-korzystnie-wplywa-na-zdrowie/
● https://swiatprzychodni.pl/artykuly/praca-w-ogrodku-zalecana-takze-dla-psychiki/
● https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/wies-i-rodzina/hortiterapia-jak-praca-w-ogrodzie-wplywa-na-nasze-zdrowie/
● https://odzywianie.wprost.pl/zywienie/bezpieczenstwo-zywnosci/10619041/warzywa-z-wlasnego-ogrodka-najzdrowsze-badania-gleby-ogrodow-dzialkowych.html
Najnowsze komentarze