Międzynarodowy Dzień Osób Starszych (ang. International Day of Older Persons) to święto celebrowane rokrocznie 1 października, które dnia 14 grudnia 1990 roku ustanowiło zgromadzenie Ogólne ONZ. Jest to szczególna i wyjątkowa okazja, która podkreśla obecność i znaczenie osób starszych w naszym społeczeństwie. Przekazują nam oni tradycję, strzegą i podtrzymują więzi międzypokoleniowe.

 

Cel obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Starszych

Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych poświęcone są zagadnieniu starzenia się. Stanowią okazję do zintensyfikowanego szerzenia postulatów dotyczących poprawy sytuacji seniorów, tj. takich kwestii, jak np.:

  • prewencja niepełnosprawności;
  • przeciwdziałanie dyskryminacji;
  • zapewnienia właściwej opieki zdrowotnej;
  • umożliwienie równego udziału w rozwoju ekonomicznym, jak i kulturalnym społeczeństwa.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych jest też symbolem naszej pamięci i wdzięczności wobec ludzi urodzonych wiele lat temu, którzy dużo w tym czasie przeżyli i mogą nam niejedno opowiedzieć. Cel święta to również integracja środowiska senioralnego, jak i umocnienie międzypokoleniowych więzi.

 

Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Starszych podejmowany jest szereg różnorodnych działań, których wspólny mianownik stanowi wyeksponowanie kwestii zdrowia seniorów w szerokim znaczeniu tego słowa. Dodatkowo poruszane jest zagadnienie poprawy jakości ich życia, przy której to okazji zwraca się uwagę na dotyczące starszych osób problemy. Święto to też doskonała okazja do uświadomienia sobie, że o seniorach powinno się pamiętać i troszczyć się o nich na co dzień, nie tylko w odgórnie ustanowione  święta.

Dnia 1 października społeczności lokalne oraz organizacje samorządowe inicjują działania mające na celu integrację środowiska seniorów z młodszymi pokoleniami. Dochodzi do niej m.in. dzięki:

  • wzajemnej wymianie doświadczeń;
  • przekazywaniu tradycji;
  • przybliżaniu tematu nowoczesności w życiu społecznym;
  • zapewnieniu komfortu emocjonalnego tym, którzy z uwagi na podeszły wiek ograniczyli swoją aktywność życiową.

 

Osoby starsze w Polsce

W Polsce osoby 60+ stanowią jedną czwartą obywateli, co jest demograficznym następstwem powojennego baby boomu z lat 50. Pokolenie to właśnie teraz wkracza w tzw. wiek nieprodukcyjny. Ze względu na starzenie się naszego społeczeństwa, liczba seniorów wciąż wzrasta.

 

 

Wyróżnić można wśród nich dwie skrajnie zróżnicowane grupy. Są więc nowocześni, burzący stereotypy, aktywni i ciekawi świata emeryci, których widzimy ze smartfonem, laptopem, na zajęciach aqua aerobiku czy wędrujących z kijkami do nordic walking po parku. Ale równie dużo osób liczy sobie grupa seniorów, którzy są schorowani i niesamodzielni, często cierpiący z powodu samotności i zagubieni w otaczającej ich rzeczywistości, która nie jest przystosowana do ich potrzeb.

 

Opieka nad osobą starszą

Obchodzony 1 października Międzynarodowy Dzień Osób Starszych stanowi idealną okazję do uświadomienia lub przypomnienia nam kilku podstawowych zasad opieki nad seniorami. Wielu z nich potrzebuje wsparcia nawet w takich codziennych czynnościach jak higiena ciała, ubieranie się i rozbieranie czy też przemieszczanie się.

Stała troska i opieka nad seniorem stanowi bardzo istotną kwestię, ponieważ aż 3 na 10 osób starszych doznaje poczucia izolacji i samotności. Zgodnie z wynikami ankiety społecznej przeprowadzonej z inicjatywy Stowarzyszenia mali bracia Ubogich tyle samo z nich doświadcza braku bliskich kontaktów i relacji międzyludzkich z żadnym z kręgów społecznych.

Jak zapewnić odpowiednią opiekę osobie starszej?

  1. Opiekę powinno się zaplanować, najlepiej włączając w nią większe grono osób. Co istotne, musi się ona odbywać regularnie, w stałych porach. Zapewni to seniorowi tak potrzebne poczucie bezpieczeństwa.
  2. Dobrze jest dbać w kontaktach z osobą starszą o bliskość, interesować się i pytać ją o samopoczucie. Odradza się natomiast traktowania jej jak chorego czy obcego. Troszczmy się, nawiązujmy rozmowę, zadawajmy pytania.
  3. Bardzo istotną kwestię stanowi zapewnienie seniorowi poczucia bezpieczeństwa, tak, żeby czuł się pewnie i komfortowo. Musi wiedzieć, że w razie jakiegokolwiek problemu w każdej chwili (a to oznacza, że tak w dzień, jak i w nocy) może do nas zadzwonić.
  4. Uszanujmy i weźmy pod uwagę samodzielność starszej osoby. Co to oznacza w praktyce? Że nie jest wskazane, aby była ona przez nas wyręczana we wszystkich czynnościach czy też podejmowanych decyzjach, ponieważ rodzi to ryzyko, że poczuje się niepotrzebna i niezaradna.
  5. Dołóżmy starań i uwagi do diety seniora, która ma duże znaczenie w kontekście jego samopoczucia i zdrowia. Dobrze jest wdrożyć menu zawierające regularne, ale małe i lekkostrawne posiłki. Nie zapominajmy też o piciu wody, co jest szczególnie ważne, jeśli wciąż pod uwagę dane szacunkowe, zgodnie z którymi blisko połowa osób w podeszłym wieku jest odwodniona.
  6. Jedną z ważnych potrzeb seniora stanowią interakcje społeczne, dzięki którym nie doskwiera mu samotność czy poczucie izolacji. Z tego powodu ważne jest zapewnienie starszej osobie towarzystwa oraz aktywnego wypoczynku.
  7. Aranżujmy seniorowi dodatkowe zajęcia i aktywności. Każda ich forma to dla niego sposób na zagospodarowanie dnia, przyniesie mu też radość i wzrost poczucia szczęścia i zadowolenia. Takimi codziennymi rozrywkami może być:
  • lektura książki;
  • obejrzenie filmu;
  • spacer (według danych 1 na 5 osób po 80. roku życia nie ma z kim wyjść).

 

 

Święta osób starszych

15 czerwca – Światowy Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi, obchodzony w naszym kraju jako Światowy Dzień Praw Osób Starszych.

1 października – Międzynarodowy Dzień Osób Starszych.

20 października – Europejski Dzień Seniora.

14 listopada – Ogólnopolski Dzień Seniora, Światowy Dzień Seniora.

 

Stowarzyszenie Poranek dla osób starszych

Stowarzyszenie Poranek od lat przychodzi z pomocą najuboższym seniorom, zapewniając im niezbędne produkty spożywcze w naszym Punkcie Wydawania Żywności przy ul. Żeromskiego 3 we Wrocławiu. Okazuje się jednak, że to nie wystarcza. Życie osób starszych to nie tylko walka o kawałek chleba, ale również walka o zdrowie i życie. Dla wielu z nich codzienność staje się próbą przetrwania, gdzie wybór między lekami a jedzeniem staje się rzeczywistością. Dlatego zainicjowaliśmy akcję „LEKI DLA SENIORÓW” https://poranek.pl/chce-pomoc/zapewnij-leki-dla-seniorow/.

Jak możesz pomóc?

Twoja hojność może mieć ogromny wpływ na zdrowie i życie naszych seniorów. Wpłać dowolną kwotę, aby wesprzeć naszą inicjatywę „LEKI DLA SENIORÓW” i dać szansę na lepsze jutro wielu potrzebującym. Niezależnie od wielkości darowizny każda wpłata będzie cenna i przyczyni się do zapewnienia lekarstw tym, którzy ich najbardziej potrzebują. Twoja pomoc może zapobiec cierpieniu i zapewnić niezbędne środki farmakologiczne seniorom, którzy zmagają się z różnymi schorzeniami i trudnościami zdrowotnymi. 

Nie czekaj, dołącz już teraz i razem zapewnijmy ratunek w walce o życie naszych seniorów!

 

 

 

Źródła

  • https://servitum.pl/poradniki/miedzynarodowy-dzien-seniora-okazja-do-przypomnienia-jak-opiekowac-sie-osoba-starsza/ [dostęp: 03.09.2024].
  • https://www.ekokalendarz.pl/dzien-osob-starszych/#more-2536 / [dostęp: 03.09.2024]. 
  • https://zdrowie.um.warszawa.pl/-/1-pazdziernika-miedzynarodowy-dzien-osob-starszych [dostęp: 03.09.2024].
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowy_Dzie%C5%84_Os%C3%B3b_Starszych [dostęp: 03.09.2024].
  • https://www.gov.pl/web/psse-wrzesnia/miedzynarodowy-dzien-osob-starszych  [dostęp: 03.09.2024].
Skip to content