Nr konta bankowego: 10 1240 4025 1111 0010 6175 7085 - Przekaż 1,5% podatku nr KRS 0000445584 biuro@poranek.pl

Post praktykowany jest na całym świecie i to od tysiącleci. Powody jego stosowania mogą być duchowe – zaleca go większość religii. Bardzo często pości się jednak również z innych pobudek, np. dla ochrony przed chorobami i otyłością. Jak wynika z doniesień ekspertów, czasowe powstrzymywanie się od jedzenia może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie.

Czym jest post i jakie może dać korzyści? O tym poniżej.

 

Czym jest

Zgodnie z Wikipedią post definiuje się jako dobrowolne całkowite powstrzymanie się od jedzenia lub od spożywania pewnych rodzajów pokarmów przez określony czas. Czasem stosuje się również odmiany postu, które zakładają eliminację wody (tzw. post suchy). 

Do najtrudniejszych i wymagających samozaparcia postów należy post wodny. Jest to dość radykalna jego forma, uważana jednak za przynoszącą najwięcej korzyści. Podczas tej formy postu nie jemy zupełnie nic. Dozwolone jest tylko picie: pijemy zatem wodę, a oprócz niej ewentualnie inne pozbawione kalorii płyny, takie jak napary ziołowe, kawa, herbata. Czas trwania takiego postu uzależniony jest od takich czynników, jak nasz stan zdrowia, cel, jaki chcemy tym sposobem osiągnąć czy np. reakcja naszego organizmu na brak pokarmu. Zalecane są zazwyczaj posty trwające od 24 godzin do 2-3 dni. Bez konsultacji z lekarzem nie róbmy tego typu głodówek, mogą bowiem wtedy wystąpić efekty uboczne, czasami bardzo groźne.

 

Jaki sens

Nie da się ukryć, że post wymaga wyrzeczeń. Aż chciałoby się zapytać, dlaczego więc uciekać się do niego i to jeszcze dobrowolnie? Jeśli nie z pobudek religijnych, to właściwie po co?

Otóż, jak udowadniają badania, głodówki mogą nam przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Poniżej kilka najważniejszych z nich.

 

Post a cukrzyca

Pozytywny wpływ postu jest najlepiej udokumentowany w przypadku ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Nie powinno to dziwić, skoro zazwyczaj jest ona skutkiem przejadania się. Cytując dr Jasona Funga, specjalisty od postów, „Cukrzyca eksplodowała w latach 90. XX w., kiedy ludzie przestali pościć”. Jak wykazały badania, w organizmie osoby poszczącej zauważa się spadek poziomu cukru. Co więcej, obserwowane jest również zwiększenie wrażliwości organizmu na insulinę. Za sprawą takiego działania post nie tylko obniża ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, ale może tę chorobę nawet leczyć.

 

Post a układ krążenia

Inną kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę, jest udokumentowany pozytywny wpływ postów na stan układu krążenia. Niejedno badanie wykazało bowiem, że poszczenie obniża zarówno ciśnienie tętnicze, jak i poziom trójglicerydów oraz cholesterolu całkowitego i LDL.

 

Post a stany zapalne

Ostry stan zapalny w organizmie człowieka to normalny proces konieczny do zwalczenia infekcji. Jednak w postaci chronicznej może on już mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Przyczynia się do rozwoju takich chorób, jak nowotwory, reumatoidalne zapalenie stawów czy schorzenia serca. Post redukuje stany zapalne. Potwierdziło to badanie z udziałem 50 dorosłych osób, u których miesięczny post okresowy – ramadan – spowodował znaczący spadek poziomu markerów stanu zapalnego.

 

Post a choroby autoimmunologiczne

Choroby autoimmunologiczne to np. łuszczyca, toczeń, choroba Hashimoto, astma, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) czy stwardnienie rozsiane (SM). Wiążą się one ze stanem zapalnym. Skoro więc post zmniejsza go, powinien również pomóc osobom z tego rodzaju chorobami. Rzeczywiście jedno z badań wykazało wpływ niskokalorycznej diety imitującej post na stwardnienie rozsiane. W jego wyniku uzyskano kliniczną poprawę stanu zdrowia wszystkich poddanych badaniu osobników (w tym wypadku myszy). Co ciekawe, u 20% z nich objawy ustąpiły całkowicie. Rezultat ten związany był właśnie z obniżonym wskutek postu poziomem markerów stanu zapalnego.

 

 

Post a układ nerwowy

Post poprawia funkcjonowanie mózgu, zwiększa też syntezę komórek nerwowych, a także chroni przed chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Parkinsona i Alzheimera. Ten fakt również potwierdziły badania. W trakcie poszczenia organizm metabolizuje zapasy tłuszczu i tworzy przy tym ciała ketonowe. Te z kolei są pożywieniem dla komórek mózgu. Co więcej, ketony odpowiadają za aktywację wytwarzania substancji określanej jako neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego – dzięki niej powstają nowe połączenia w mózgu.

Co ciekawe, pozytywny wpływ postu na układ nerwowy zaobserwowali już lekarze w starożytnym Rzymie. Zauważyli oni proces zdrowienia u osób chorych na epilepsję, kiedy na kilka dni zamykano ich w pomieszczeniu bez dostępu do jedzenia.

Co godne podkreślenia, post łagodzi depresję i stany lękowe. Ponadto okresowe poszczenie może poprawić pamięć, neurogenezę (proces powstawania komórek nerwowych) oraz zdolność do uczenia się (zgodnie z doniesieniami „The Scietist”). 

 

Post a ludzki hormon wzrostu

Wiele badań potwierdziło wzrost wydzielania ludzkiego hormonu wzrostu (HGH) pod wpływem poszczenia. Jedno z nich,  z udziałem ponad 200 osób, wykazało zwiększenie poziomu tego hormonu średnio o 1300% u kobiet i prawie o 2000% u mężczyzn. Stało się tak za sprawą głodówek z 24-godzinnymi okresami postu.

Za co odpowiada ludzki hormon wzrostu?

  • za wzmocnienie układu odpornościowego;
  • za spalanie tkanki tłuszczowej;
  • za stymulację wzrostu kości długich, a także zwiększenie ich gęstości;
  • za budowę i podtrzymanie masy mięśniowej;
  • za zapewnienie organizmowi maksymalnych możliwości wysiłkowych;
  • za polepszenie nastroju i samopoczucia.

Dodatkowo ludzki hormon wzrostu wykazuje silne właściwości antystarzeniowe.

 

Post a dłuższe życie

Właściwości antystarzeniowe postu wiążą się automatycznie z przedłużeniem życia. Jeśli więc poszczenie zwiększa wydzielanie ludzkiego hormonu wzrostu w organizmie, wpływa również pośrednio na długość naszego życia. Jako dowód można podać długowieczność Japończyków z wyspy Okinawa. W odżywianiu stosują się oni do zasady, że należy zaprzestać jedzenia, kiedy jest się w 80% sytym.

 

Post a nowotwory

Jak dowodzą badania, poszczenie może pomagać w prewencji nowotworów. Post osłabia mechanizm wykorzystywany przez komórki rakowe. Autorzy przeglądu badań na ten temat stwierdzili, że wszelkie ograniczenia w przyjmowaniu kalorii dały szereg pozytywnych efektów. Mogą one pomagać w zapobieganiu nowotworom, a także we wzroście skuteczności terapii raka.

 

To tylko kilka korzyści płynących z postu. Wystarczą jednak, by przekonać nas do tego wyrzeczenia i poddania się mu dobrowolnie. Jeśli jednak planujemy pościć, ważne jest, by robić to z głową, a najlepiej po konsultacji z lekarzem. Na pewno odradza się posty wodne dłuższe niż 24-48 godzin, jeśli nie są one przeprowadzane pod nadzorem medycznym. Istotne jest również to, co jemy w okresie, gdy nie pościmy.

 

 

Źródło:

  • https://oczymlekarze.pl/terapie-naturalne/6885-wszystko-o-poscie-leczniczym-czy-kazdy-moze-stosowac-post-na-jakie-choroby-pomaga-glodowka
Skip to content