Nr konta bankowego: 10 1240 4025 1111 0010 6175 7085 - Przekaż 1,5% podatku nr KRS 0000445584 biuro@poranek.pl

Mrożenie żywności jest jedną z najlepszych technik przechowywania żywności. Jest bezpieczna, wygodna i oszczędna dla naszych portfeli. Mrozić możemy bardzo wiele produktów spożywczych, które po rozmrożeniu nadal zachowują swoje walory smakowe i odżywcze. Jednak nie możemy mrozić wszystkiego. Istnieją produkty spożywcze, których najlepiej w ogóle nie mrozić, ponieważ tracą swoje walory, a nawet mogą doprowadzić do zatruć lub uszkodzić zamrażarkę. Więc które produkty możemy mrozić, a które nie? Zapraszamy do naszego przewodnika, dzięki któremu mrożenie żywności po świętach stanie się prostsze.

Mrożenie żywności po świętach i nie tylko

Pieczywo

Pieczywo jest jednym z tych produktów, które świetnie nadają się do zamrażania. Chleb i bułki można zamrozić na miesiąc lub dwa miesiące. Po wyciągnięciu pieczywa z zamrażarki najlepiej jest go rozmrozić w temperaturze pokojowej. Można go również rozmrozić za pomocą mikrofalówki lub w piekarniku, ale wtedy będzie się kruszył. Jeśli chodzi zaś o chleb pokrojony na kromki, to lepiej przełożyć je pergaminem (w ostateczności folią aluminiową). Bez tego podczas rozmrożenia kromki zamienią się one w zbitą masę.

Mrożenie owoców

Są takie owoce, które można mrozić, ale z niektórymi lepiej tego nie czynić. Ogólnie rzecz biorąc, wiele owoców zawiera dużo wody, ale również delikatny miąższ. Podczas mrożenia, gdy wytwarzają się kryształki lodu, te mogą uszkodzić tkankę owocu i powodować wyciekanie soku. Dlatego niektóre owoce po rozmrożeniu mogą stracić swoją konsystencję i smak. Dotyczy to zwłaszcza wszelkich cytrusów, a także jabłek, winogron czy kiwi. Jednak jeżeli zamierzamy użyć powyższych owoców do przerobów, np. smoothie czy koktajli, to wcale nie musimy się przejmować ich konsystencją.

Więc jakie owoce mrozić, jeśli jednak zależy nam na ich konsystencji? Świetnie nadają się do tego owoce jagodowe: truskawki, maliny, jagody, wiśnie, porzeczki, agrest itp. Najlepiej ułożyć je na tacce i tak włożyć do zamrażarki, a gdy już będą twarde, przełożyć do woreczka i ponownie zostawić w zamrażarce. Oprócz tego mrozić można większe owoce, takie jak śliwki czy brzoskwinie. Także banany nadają się do mrożenia, ale jeżeli chcemy je zamrozić na dłużej (do 6 miesięcy), to najlepiej w formie pokrojonych plasterków. Niepokrojone banany w skórce z czasem ciemnieją i przestają być smaczne.

Mrożenie warzyw

Podobną zasadę, co w przypadku owoców, należy stosować w przypadku warzyw. Do mrożenia nie nadają się warzywa zawierające duże ilości wody, takie jak sałata, ogórek, rzodkiew czy seler naciowy. Podobnie cebuli nie należy mrozić, ani czosnku, który po rozmrożeniu staje się bardzo gorzki.

Więc jakie warzywa można mrozić? Do mrożenia świetnie nadają się takie rośliny, jak marchew, brukselka, pietruszka, seler, kalafior, brokuł czy fasolka szparagowa. Nadają się do tego także warzywa strączkowe: groszek, fasola czy bób. Z kolei w przypadku pomidorów, papryki czy cukinii, mrożenie nie jest wskazane, chyba że zamierzamy wykorzystać te warzywa np. do zup albo sosów.

Niektóre z powyższych warzyw (zwłaszcza te twarde, ale nie tylko), warto poddać procesowi tzw. blanszowania. Polega to na polaniu ich wrzątkiem, a następnie opłukaniu w zimnej wodzie. W wyniku tego procesu warzywa tracą małą ilość witamin, ale pozostają świeże i smaczne. Blanszowaniu można poddać m.in. marchew, pietruszkę, groszek cukrowy, fasolkę szparagową zieloną, seler, kalafior i brokuł.

Jak mrozić zioła?

Zasadniczo zioła również nadają się do mrożenia, choć są wyjątki. Należy je najpierw opłukać w zimnej wodzie, poczekać aż wyschną, a następnie posiekać na drobne kawałki (niektóre zioła, np. melisa czy tymianek, już są wystarczająco drobne). Następnie można je włożyć do pojemnika na lód i zalać małą ilością wody. Innym sposobem jest ciasne ułożenie ich w przeznaczonym do tego specjalnym pojemniku, przykrycie ich folią spożywczą i zamknięcie pojemnika.

Jednak niektóre zioła słabo znoszą mrożenie. Należą do nich bazylia, mięta, a także wyżej wspomniany tymianek.

Mrożenie grzybów

Grzyby również nadają się do zamrażania, zwłaszcza te o twardej budowie, jak kozaki, podgrzybki, maślaki, rydze czy kurki. W pierwszej kolejności należy je oczyścić za pomocą noża i przetrzeć wilgotną ściereczką. Większe grzyby najlepiej pokroić na mniejsze kawałki. W przypadku kozaków, podgrzybków i maślaków wystarczy je włożyć do pojemnika lub woreczka i tak zamrozić. Jednak kurki i rydze należy najpierw gotować przez ok. 10 minut, aby nie stały się gorzkie. Potem muszą ostygnąć i zostać osuszone. Dopiero wtedy możemy je włożyć do pojemnika lub woreczka z zamknięciem i zamrozić.

Tak zamrożone grzyby możemy mrozić do 1 roku. Później, wyjmując grzyby z zamrażarki, należy je połowicznie odmrozić, a następnie od razu ugotować lub usmażyć.

Dania gotowe

Wiele gotowych dań także możemy spokojnie zamrozić. Dotyczy to różnego rodzaju zup, pierogów, pizzy, bigosu, fasolki po bretońsku czy gotowanej kapusty. Gdy mrozimy zupę, musimy pamiętać, aby nie nalewać do samej przykrywki, ponieważ woda podczas mrożenia zwiększa swoją objętość (z tego powodu lepiej też unikać mrożenia napojów).

W przypadku pierogów najlepiej zrobić większy ich zapas, przegotować około 2-3 minuty aż wypłyną na powierzchnię, a następnie ułożyć na tacce tak, aby nie dotykały się i włożyć do zamrażarki. Po wstępnym zamrożeniu należy je potem włożyć do woreczków. Czyniąc tak, unikniemy sklejenia się pierogów ze sobą.

Ciasta i torty

Do mrożenia nadają się niemal wszystkie ciasta i torty, również te z bitą śmietaną, a także biszkopty, serniki, różne kruche ciasta itd. Większe ciasta najlepiej podzielić na porcje i włożyć do specjalnie przeznaczonych do tego celu pojemników. Wyroby cukiernicze możemy mrozić do 3 miesięcy.

Czego w ogóle nie mrozić?

Istnieją również produkty, których mrożenia należy unikać. Należą do nich:

  • Produkty gorące, nieostygłe – mogą one doprowadzić do uszkodzenia zamrażarki;
  • Gotowane produkty skrobiowe, np. ryż, makaron czy ziemniaki – po rozmrożeniu stają się papkowate i nieapetyczne; ta zasada dotyczy również makaronu mrożonego razem z zupą;
  • Napoje i inne płyny – soki po rozmrożeniu ulegają rozwarstwieniu, zaś napoje gazowane mogą rozsadzić naczynie i uszkodzić zamrażarkę; podobnie jest z płynami w szklanych naczyniach, ponieważ szkło może pęknąć;
  • Produkty nieświeże – te po zamrożeniu jeszcze bardziej stracą na jakości, dlatego lepiej je przetworzyć w inny sposób;
  • Produkty już raz odmrożone – wynika to z tego, że podczas mrożenia drobnoustroje zostają „uśpione”, a po rozmrożeniu namnażają się i wydzielają toksyny; istnieje jeden wyjątek od tej zasady, kiedy po pierwszym rozmrożeniu poddajemy żywność obróbce termicznej (gotowaniu, smażeniu, pieczeniu) i w takiej postaci mrozimy ponownie.

 

Źródła:

  • https://odzywianie.hellozdrowie.pl/mrozonki-co-mozna-mrozic-a-czego-lepiej-nie/
  • https://gotowanie.onet.pl/artykuly/lista-produktow-ktorych-nie-mozna-mrozic-niskie-temperatury-im-nie-sluza/rgqedgp
  • https://www.hortex.pl/co-mozna-a-czego-nie-mozna-mrozic/
  • https://www.hortex.pl/dlaczego-nie-mozna-zamrazac-ponownie/
  • https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,jakie-produkty-mozna-mrozic-,artykul,56445658.html#grzyby
  • https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,jakich-produktow-nie-nalezy-zamrazac-,artykul,41995469.html#mrozenie-ponowne
Skip to content