Ciąg dalszy informacji o tym, na czym polega prawidłowe oszczędzanie. Jak jeszcze możemy zaoszczędzić na transporcie i zakupach?
Do tej pory pojęcie 'wielkich oczu’ znaliśmy co najwyżej z bajki o Czerwonym Kapturku, który pytał podstępnie przebranego wilka: „Babciu, a dlaczego ty masz takie…?”. Obecnie określenie to stało się jednak synonimem autentycznego zdziwienia, w jakie wpadamy przy codziennych zakupach: ceny podstawowych produktów zdają się rosnąć, jeśli nawet nie z dnia na dzień, to przynajmniej z tygodnia na tydzień. Paragon przy kasie opiewa na wciąż wyższe kwoty, gdy tymczasem w koszyku zakupowym znajduje się naprawdę niewiele.
Nie da się ukryć, że nastały trudne i wymagające czasy, a żeby przetrwać, musimy liczyć się z każdą złotówką. Jak robić to efektywnie? W jaki sposób oszczędzać pieniądze? Zgodnie z zapowiedzią kontynuujemy temat.
Oszczędzanie na transporcie
Istotną kategorią naszych wydatków jest transport, przemieszczamy się bowiem codziennie – samochodem, autobusem, pociągiem czy nawet samolotem. Jeśli się trochę zastanowić, opłaty te można racjonalnie ograniczyć i nie jest to wcale trudne. Kto wie, może niewydane pieniądze będziemy mogli dzięki temu przeznaczyć na kolejną podróż, np. wakacje marzeń?
Oto kilka wskazówek, które mogą być pomocne w zmianie niektórych nawyków:
Wybierz środek transportu adekwatny do celu swojej podróży – nie wszędzie trzeba jeździć samochodem. Warto przeliczyć najpierw, czy to się opłaca. Może na weekendowy wyjazd do innego miasta tańszą opcją będzie np. skorzystanie z kolei czy szybkich międzymiastowych autokarów?
Korzystaj z komunikacji miejskiej – własne auto to z jednej strony wygoda i niezależność od rozkładów jazdy, z drugiej strony jednak w mieście niesie ze sobą takie problemy, jak uliczne korki i brak miejsc parkingowych. Tymczasem autobusy i tramwaje poruszają się po wydzielonych pasach i torowiskach, dzięki czemu podróż nimi jest niejednokrotnie krótsza niż samochodem. Co najważniejsze, zakup miesięcznego biletu komunikacji miejskiej to wariant zdecydowanie tańszy od kosztów paliwa.
Wspólna jazda do pracy ze znajomymi – jeżeli mieszkacie po sąsiedzku lub w tej samej okolicy, warto jeździć tym samym samochodem – koszty paliwa rozkładają się wtedy na dwie lub więcej osób. Jest to też pośredni sposób na zmniejszenie korków dzięki mniejszej liczbie aut na ulicach.
Jedź rowerem lub chodź pieszo – to opcje zarówno na dostanie się do pracy, jak i w przypadku robienia zakupów czy wyjścia do znajomych. Są nie tylko tańsze, ale i zdecydowanie zdrowsze. Dobra kondycja i samopoczucie przyniosą też kolejne niebagatelne oszczędności – na lekarzach i lekach.
Prowadź auto ekologicznie i korzystaj z nawigacji – na tzw. ecodriving składają się takie triki, jak np. unikanie dłuższych postojów z włączonym silnikiem, hamowanie w sposób płynny, nie gwałtownie, jazda prędkością ekonomiczną, która oznacza zwykle 80–90 km/h, a także niekorzystanie z klimatyzacji, gdy nie jest ona niezbędna. Z kolei GPS pozwoli na optymalny wybór trasy, a tym samym uniknięcie korków i wypadków na drodze.
Dbaj o swoje auto – jego stan techniczny w dużym stopniu wpływa na zużycie paliwa. Warto więc systematycznie kontrolować poziom oleju, stan silnika i ciśnienie w oponach. Samochód odwdzięczy się, bo będzie bardziej ekonomiczny i sprawny.
Unikaj taksówek – jest to zdecydowanie drogi środek lokomocji, dlatego traktuj go jako opcję wyłącznie awaryjną, na wyjątkowe okazje i/lub okoliczności.
Oszczędzanie przy zakupie odzieży i dodatków
Jeśli chodzi o tę kategorię wydatków, warto nie dokonywać ich pochopnie, ale najpierw zastanowić się, czy dana rzecz naprawdę jest nam potrzebna. Przykładowo: czy na pewno potrzebujemy czwartej pary butów lub kolejnych spodni czy bluzki? Zakupów dokonujemy często spontanicznie, czemu sprzyja wszechobecność tzw. sieciówek z ofertą modnych ubrań w atrakcyjnych cenach. Warto jednak zdać sobie sprawę z ich niskiej jakości i szkodliwego wpływu na środowisko. Co więcej, niskie koszty produkcji wiążą się z zatrudnianiem pracowników na fatalnych warunkach, ich pracy w zagrożeniu zdrowia i życia, oraz praktykami degradującymi środowisko.
Jeśli zakup odzieży jest nam rzeczywiście niezbędny, warto rozważyć zakup w second handzie. Ceny w takich miejscach są zdecydowanie niższe, w dodatku mamy szansę ubrać się oryginalnie (w sieciówkach znajdziemy wszędzie to samo) i znaleźć egzemplarze w nietypowych rozmiarach. Niektórzy niesłusznie i niesprawiedliwie uważają, że lumpeks oferuje jedynie „szmaty”, gdy tymczasem można dostać w nich prawdziwe perełki, rzeczy nowe, z metkami znanych projektantów. Znajdziemy tu ciuchy w różnych stylach, z różnych okresów oraz różnych marek.
Co ważne, kupowanie ubrań w second handach jest przyjaźniejsze środowisku niż kupno nowych rzeczy. Odzież ta jest już wykonana i ma za sobą cały łańcuch dostaw do pierwszego właściciela, a więc podarowując jej drugie życie, nie tylko odświeżamy zawartość swojej garderoby, ale też omijamy cały cykl produkcyjny. Jeśli ubrania są ponownie wykorzystane, a nie wyrzucane, chronimy surowce naturalne.
W sytuacji, gdy zdecydujemy się jednak na zakup w sklepie nowej rzeczy, warto poczekać z tym na sezonową wyprzedaż, kiedy ceny potrafią być nawet o połowę niższe od pierwotnych. Nie zaszkodzi również sprawdzić, czy dany ciuch (lub buty czy dodatek do ubioru) nie jest dostępny również online i czy oferowany w takiej formie sprzedaży nie ma przypadkiem niższej ceny. Tutaj także różnice mogą być znaczące.
Przy zakupie butów warto zainwestować w jakość. Tanie obuwie wytrzyma zaledwie jeden sezon, natomiast to wysokiej jakości może nam służyć przez lata. To samo tyczy się dodatków, takich jak np. paski i torebki – dobre gatunkowo dłużej nam posłużą, a przy tym rzeczy te z reguły nie wychodzą tak szybko z mody.
Mała wskazówka: jeżeli drogie spodnie lub wysokiej jakości koszulki mają małą dziurę, nie trzeba ich od razu wyrzucać, można je z łatwością samodzielnie naprawić.
W tym miejscu warto też wspomnieć, że sami możemy puścić rzeczy w drugi obieg, tj. sprzedać to, co jest nam zbędne – nietrafione zakupy, ubranka, z których wyrosło nasze dziecko. Coś, co zalega nam nienoszone w szafie lub może nie jest nowe, ale nie nosi śladów zniszczenia, możemy sprzedać lub wymienić. Dużą popularnością cieszy się w tym względzie serwis Vinted i OLX. Nie lekceważmy także tego sposobu na oszczędność.
Oszczędzaj systematycznie
Nieważne ile, ważne, żeby regularnie odkładać co miesiąc określoną kwotę. Po wpływie pensji na konto zróbmy to w pierwszej kolejności, a dopiero potem rozplanujmy pozostałe wydatki. Szybko wejdzie nam to w nawyk, a odkładając 10-20 procent swojej wypłaty, nawet nie zauważymy, kiedy uzbiera się większa kwota i to bez specjalnych obciążeń dla domowego budżetu.
Takie systematyczne oszczędzanie warto rozpocząć od założenia oddzielnego rachunku bankowego w postaci konta oszczędnościowego lub lokaty. Mają one z reguły wyższe oprocentowanie, dzięki czemu przechowywane pieniądze zyskują na wartości. Obserwacja wyższej z miesiąca na miesiąc kwoty będzie dla nas doskonałą motywacją do kontynuowania regularnego odkładania.
Oszczędzanie możemy też realizować za pomocą zbierania tzw. końcówek, tj. drobnych kwot z nadwyżki przy okazji każdej płatności kartą. Niektóre banki oferują sposoby na takie autooszczędzanie przy wykonywaniu transakcji. Działa to w ten sposób, że po każdym zakupie opłaconym za pomocą karty płatniczej system zaokrągla końcówkę z paragonu, a naddatek przelewa na osobisty rachunek klienta. Jako właściciele konta na co dzień nie odczuwamy faktu lokowania tych niewielkich kwot, a tymczasem formują się one z czasem w naprawdę znaczne sumy. Innym skutecznym rozwiązaniem może być również ustawienie zlecenia stałego na wybrane konto oszczędnościowe.
Podsumowując, nie bądźmy statystycznymi Polakami, którzy potrafią tylko narzekać – że inflacja rośnie, ceny biją po kieszeniach, a zarobki stoją w miejscu. Zamiast tego wykażmy się kreatywnością i działajmy. Wbrew pozorom oszczędzać można na naprawdę wiele sposobów. Już niebawem podpowiemy kolejne.
Źródła:
- https://financer.com/pl/oszczedzanie/porady-na-oszczedzanie/
- https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/jak-oszczedzac-pieniadze-sposoby-na-oszczedzanie/0brqdf8
- https://pieniadze.rp.pl/budzet-rodzinny/art36580171-10-sposobow-na-ekologiczne-oszczedzanie-pieniedzy
- https://najlepszelokaty.pl/oszczedzanie-na-transporcie
- https://zaciszerozmaitosci.pl/wady-i-zalety-kupowania-w-lumpeksach/
- https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/jak-kupowac-odziez-uzywana
- https://serwisy.gazetaprawna.pl/finanse-osobiste/artykuly/1120891,5-sposobow-na-oszczedzanie.html?gad=1&gclid=Cj0KCQjwmZejBhC_ARIsAGhCqnenikCSyMeFydR3v_TilwqHODKig0xKZKbkLUkNxl9faNbY0AJxXHcaAkW_EALw_wcB
Najnowsze komentarze