Nr konta bankowego: 10 1240 4025 1111 0010 6175 7085 - Przekaż 1,5% podatku nr KRS 0000445584 biuro@poranek.pl

Oszczędzanie staje się niezbędną częścią naszego życia, dlatego warto zapoznać się z jego różnymi sposobami.

Od wielu miesięcy inflacja utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Jest ona napędzana głównie przez wydarzenia na świecie – pandemię COVID-19, agresję Rosji na Ukrainę, kryzys energetyczny i klimatyczny… Z tych i podobnych powodów stoimy w obliczu tzw. wielokryzysu, na który nakłada się m.in. kryzys kosztów życia. Ten ostatni dotyka bezpośrednio nas Polaków, drenując nasze ciężko zarobione pieniądze.

Dlatego tak ważne staje się w dzisiejszych czasach oszczędzanie. Mowa tu jednak nie tylko o oszczędzaniu naszych pieniędzy, ale także (a może przede wszystkim) zasobów. W niniejszym artykule przedstawimy różne sposoby, w jaki możemy zaoszczędzić zarówno jedno, jak i drugie. Zwłaszcza, że każdemu z nas zawsze przydadzą się dodatkowe środki pieniężne.

Oszczędzanie na zakupach

Jeśli naprawdę chcemy sprawić, by nasz portfel i konto bankowe nie pustoszały, to powinniśmy w pierwszej kolejności umiejętnie zapanować nad naszymi wydatkami. Dotyczy to zwłaszcza zakupów. Przed każdą wizytą w sklepie powinniśmy zrobić listę zakupową i ściśle się jej trzymać. Innymi słowy, unikajmy spontanicznych wydatków, czyli takich, których wcześniej nie zaplanowaliśmy, nawet jeśli trafimy na promocję. Jeżeli już pragniemy kupić coś dodatkowego, to po prostu zapiszmy to na naszej liście zakupowej.

Dodatkowo dobrą rzeczą jest wyrobienie w sobie nawyku odkładania pieniędzy. Niektóre wydatki potrafią zaskoczyć nas z dnia na dzień, np. zepsuty kran lub spłuczka. Dlatego warto mieć trochę oszczędności na tzw. czarną godzinę. Zresztą dzięki zaoszczędzonym pieniądzom okaże się, że nagle stać nas na drobne przyjemności, takie jak zakup książki lub wycieczka. Zawsze jednak pamiętajmy: zanim coś kupimy, zastanówmy się dwa razy, czy na pewno tego potrzebujemy i czy naprawdę nas na to stać.

Oprócz wyrobienia w sobie nawyku oszczędzania pieniędzy istotną kwestią jest również marnotrawienie żywności. Jeżeli kupujemy zbyt dużo jedzenia, to część zmarnuje się i będziemy zmuszeni wyrzucić je do kosza. Tymczasem marnotrawienie żywności to jeden z najbardziej palących problemów współczesnego świata. Tylko w naszym kraju na jedną osobę przypada 105 kg zmarnowanej żywności rocznie – to więcej niż waży większość z nas! A zatem oszczędzając na zakupach, oszczędzamy nie tylko nasze pieniądze, ale także minimalizujemy nasz wkład w problem marnowania żywności.

Oszczędzanie wody

Oszczędzać pieniądze możemy również przy okazji korzystania z wody. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile wody tracimy podczas naszych codziennych czynności. Dotyczy to zwłaszcza higieny. Często bywa tak, że pozwalamy, aby woda płynęła, gdy myjemy zęby, ponieważ nie chce nam się jej zakręcać. Tymczasem wyrobienie sobie nawyku zakręcania wody podczas mycia zębów sprawi, że zaoszczędzimy nie tylko bardzo dużo wody, ale i pieniędzy.

Oprócz tego, jeśli to możliwe, powinniśmy zastąpić kąpiele w wannie prysznicem (lub pozwalać sobie na tę przyjemność tylko co jakiś czas). Branie pryszniców wyjdzie nam tutaj zdecydowanie taniej. Pamiętajmy jednak o kilku aspektach, takich jak pojemność wanny i czas brania prysznica. Średniej wielkości wanna (160-170 cm długości) pozwala na wykorzystanie ok. 150 litrów wody, jeśli napełnimy ją w 3/4. Podobne ilości wody możemy zużyć w przypadku 10-minutowego prysznica, przy założeniu, że zużywamy 15 litrów na minutę. Dlatego opłaca się brać nie tyle po prostu prysznice, ile krótkie prysznice, trwające około 5 minut.

Wodę zużywamy również, myjąc naczynia. Przyjmuje się, że przy ręcznym myciu naczyń po posiłku dla dwóch lub trzech osób zużywamy około 80 litrów wody. Natomiast standardowa zmywarka do naczyń podczas jednego cyklu zużywa zaledwie… 10 litrów wody! Różnica jest zatem ogromna. Pamiętajmy przy tym, aby urządzenie było wypełnione naczyniami (ale także, że nie wszystkie naczynia nadają się do zmywarki!). Dzięki zmywarce zaoszczędzimy nie tylko ogromne ilości wody, ale także nasze pieniądze. Jest to koszt, który w przyszłości się zwróci z nawiązką. Jeśli jednak ktoś nie może sobie pozwolić na zmywarkę, to najlepiej napełnić wodą miskę lub zlew. Najważniejsze, aby nie myć pod stale płynącą z kranu wodą.

zarowka

Oszczędzanie energii

Oprócz wody dobrze jest również nauczyć się oszczędzać energię elektryczną. Można to uczynić na kilka sposobów.

Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w żarówki energooszczędne LED. Są one droższe niż tradycyjne żarówki, jednak są o wiele tańsze w eksploatacji. Zwykła żarówka o mocy 60 W świeci mniej więcej tak samo jasno jak żarówka LED o mocy 7-10 W. Ponadto jeżeli wychodzimy z pomieszczenia i nie korzystamy z niego przez dłuższy czas, wyłączmy światło. Żarówki LED również tutaj mają przewagę nad tradycyjnymi. W przeciwieństwie do tych drugich żarówki ledowe nie zużywają nadmiaru mocy przy zapalaniu. Mają także znacznie większą żywotność od żarówek tradycyjnych.

W przypadku sprzętu codziennego użytku nieco trudniej jest kontrolować zużycie prądu. Część sprzętu AGD, zwłaszcza lodówka, musi być stale podłączona do prądu i odpowiada za ok. 30% zużycia prądu. Można jednak kupić nowoczesny, energooszczędny model. Oczywiście im bardziej energooszczędna lodówka, tym droższa. Dlatego dobrze jest się zastanowić, jak szybko koszt zakupu zwróci się przy jej (umiejętnym) użytkowaniu. Również nowoczesny sprzęt RTV i komputerowy powstaje z myślą o oszczędzaniu prądu. Należy jednak pamiętać, aby odłączać go od źródła prądu, jeśli z niego nie korzystamy. Wiele urządzeń elektronicznych działa w trybie czuwania (standby), co oznacza, że nawet jak z nich nie korzystamy, to one i tak pobierają energię.

Jeżeli chcemy sprawdzić, ile prądu faktycznie zużywa określone urządzenie (zarówno włączone, jak i wyłączone w trybie standby), możemy zaopatrzyć się w tzw. inteligentne gniazdko. Pozwoli ono zmierzyć pobór mocy i sprawdzić, który sprzęt zużywa jej najwięcej. Innym sposobem jest zakup listew zasilających z wyłącznikami, dzięki którym możemy odłączyć dopływ prądu za jednym zamachem.

Podsumowanie

To tylko część sposobów, dzięki którym zaoszczędzimy nasze ciężko zarobione pieniądze. Jest ich znacznie więcej, dlatego w przyszłości napiszemy również o kolejnych trikach na oszczędzanie.

 

Źródła:

  • https://www.money.pl/gospodarka/inflacja-w-marcu-2023-r-nie-odpuszcza-az-5-proc-wzrostu-od-poczatku-roku-6882315687586720a.html
  • https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/jak-oszczedzac-pieniadze-sposoby-na-oszczedzanie/0brqdf8
  • https://www.tcz.pl/index.php?p=1,47,0,wiadomosci&item=387d5ad606467932&title=105-kg-na-Polaka-Najnowsze-dane-dotyczace-marnotrawstwa-zywnosci-Eurostat
  • https://wannaczykabina.pl/blog/zuzycie-wody-prysznic-a-wanna-n138
  • https://www.skapiec.pl/radzi/poradniki/ile-wody-zuzywa-zmywarka-jak-zaoszczedzic-na-myciu-naczyn/q8fqlxn
  • https://unilight.com.pl/1w-led-ile-to-wat
  • https://zaradnyfinansowo.pl/oszczedna-lodowka/
  • https://muratordom.pl/instalacje/instalacja-elektryczna/jakie-sprzety-pobieraja-prad-nawet-gdy-ich-nie-wlaczasz-na-te-sprzety-niepotrzebnie-zuzywasz-energie-aa-pPLy-FL18-NDoy.html
Skip to content