Nr konta bankowego: 10 1240 4025 1111 0010 6175 7085 - Przekaż 1,5% podatku nr KRS 0000445584 biuro@poranek.pl

Sierpień to sezon pomidorów. Te popularne na całym świecie warzywa lubią dojrzewać w pełnym słońcu dzięki czemu stają się wyjątkowo smaczne. Pachnące, mięsiste, aromatyczne i słodkie pomidory to doskonała baza na wszelkiej maści przetwory: soki, sosy, przeciery, passaty, kiszonki i ketchupy. W dzisiejszym wpisie przybliżamy kilka istotnych faktów dotyczących warzywa. 

O pomidorach – wstęp

Pomidory pochodzą z Ameryki Południowej. Pierwszą styczność europejczyków z tym warzywem zawdzięczamy niechlubnej historii konkwistadorów oraz “odkryć geograficznych”. Hiszpanie rozpowszechnili je po swoich koloniach, takich jak Karaiby czy Filipiny, skąd później trafił do Europy, Chin i reszty Azji. Dziś trudno wyobrazić sobie kształt wielu kuchni narodowych bez tego warzywa.

Pomidor (Solanum) jest rośliną z rodziny psiankowatych, która obejmuje rodzaje psianka.  Znane są liczne gatunki Solanum. Najpopularniejsze gatunki pomidorów gruntowych – pomidory zwyczajne (Solanum lycopersicon) – uprawiane są na całym świecie. Owoce zawierają witaminy A, C ora B, a także cukry i kwasy – cytrynowy i jabłkowy. Pomidory uprawia się w gruncie oraz pod osłonami – w szklarni i w foliowych tunelach.

W ogrodach warzywnych oraz pod osłonami uprawia się atrakcyjne odmiany pomidorów, które do rozwoju potrzebują jedynie ciepłego i zacisznego stanowiska oraz dostatecznego podlewania i żyznego podłoża.

Najpopularniejsze odmiany pomidorów to: Bawole Serca, Śliwkowe, Rzymskie, San Marzano, Pelati, Daktylowe, Tygrysie, koktajlowe (cherry), Gargamele.

Dlaczego warto sięgać po pomidory?

Pomidory są szczególnie bogate w likopen, związek, który nadaje im czerwoną barwę. Jest on zaliczany do silnych przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami, a tym samym zapobiegają uszkodzeniom komórek i spowalniają procesy starzenia.

Jak przeczytać możemy na blogu kobietapisze.pl:

dieta bogata w  likopen zmniejsza procesy zapalne, zmniejsza stężenie tzw. złego cholesterolu (LDL), przeciwdziała powstawaniu zakrzepów, a tym samym może zmniejszać ryzyko udaru mózgu.spomniany związek znany jest także ze zmniejszania ryzyka nowotworów prostaty, odbytnicy, czy piersi, a nawet raka szyjki macicy.

Pomidory stanowią istotny składnik diet odchudzających. Warzywo to składa się w większości z wody, co sprawia, że jest bardzo niskokaloryczne, a w 100 gramach ma tylko 15 kcal. Co więcej, zawiera błonnik pokarmowy i bardzo mało cukrów.

Zawierają również sporo witaminy C. Trzy średnie sztuki zjedzone w ciągu dnia mogą pokryć dobowe zapotrzebowanie na ten składnik odżywczy.

Zbiory pomidorów

Owoce pomidorów zaczynają dojrzewać po 45–60 dniach od zakwitnięcia. Szybkość dojrzewania zależy od odmiany i przebiegu pogody. Pomidory można zbierać w różnych fazach dojrzałości – zależnie od przeznaczenia, ale największą wartość mają owoce dojrzewające na roślinie. W naszej strefie klimatycznej zbiory pomidorów (w zależności od odmiany) trwają od lipca aż do października.

Techniki obróbki pomidorów

Technik obróbki pomidorów jest całe mnóstwo. Najważniejsze z nich wymienia Tomasz Czajkowski w swoim kompendium “Prawie wszystko, co można zrobić z pomidorów – 17 przetworów”. Są to:

  • mycie pomidorów
  • czyszczenie pomidorów
  • obieranie pomidorów ze skóry
  • krojenie
  • rozdrabnianie
  • przecieranie
  • gotowanie
  • pieczenie pomidorów
  • pasteryzacja / kiszenie.

Wybór metody obróbki pomidorów warunkuje uzyskanie interesującego nas pół/produktu, który warunkuje uzyskanie doskonałych późniejszych pomidorowych dań, których napiszemy w kolejnej części. Smacznego!

Skip to content