Nr konta bankowego: 10 1240 4025 1111 0010 6175 7085 - Przekaż 1,5% podatku nr KRS 0000445584 biuro@poranek.pl

Ciąg dalszy informacji o tym, na czym polega prawidłowe oszczędzanie. Tym razem mowa o tym, jak możemy zaoszczędzić, jadąc na wakacje.

Oszczędzanie i wakacje? Czy to połączenie jest w ogóle możliwe? Przecież wszechobecna drożyzna i rosnące ceny wszystkiego dotyczą również różnego rodzaju atrakcji, noclegów i wycieczek z biur podróży. Jak ograniczyć wydatki bez strat na jakości wypoczynku – tak, żeby wakacje nie zrujnowały naszego budżetu? Mamy kilka wskazówek.

Rezerwacja noclegu z wyprzedzeniem

Czas szybko leci, nie ma więc co czekać z rezerwacją noclegu na ostatnią chwilę. Jeśli zrobimy to z wyprzedzeniem, np. już w styczniu lub lutym, różnice w cenach będą naprawdę znaczące, tzn. dużo niższe niż przy bukowaniu miejsc np. w czerwcu. Wystarczy zaplanować kierunek lub miejsce, które chcemy odwiedzić w lecie, żeby jeszcze zimą zajrzeć na internetowe platformy do rezerwacji noclegów. Biura podróży proponują obecnie tzw. oferty first minute, czyli w tzw. przedsprzedaży.

Innym sposobem na promocyjną ofertę wakacji jest z kolei znane od lat last minute. Na taką ostatnią chwilę można złapać naprawdę wspaniałe okazje. Metoda pozwala zaoszczędzić na kosztach podróży nawet połowę jej ceny.

Koniecznie w hotelu?

Chcąc przyciąć koszty, warto rozważyć, czy koniecznie musimy nocować w pięciogwiazdkowym hotelu i płacić za to horrendalne kwoty. A może warto poszukać ofert kwater prywatnych? Warunki mogą być równie dobre, a wypoczynek naprawdę udany i przyjemny. Jedyną różnicą będzie wtedy ta pozytywna: oszczędność.

Korzystną finansowo alternatywą noclegu może być też wynajem kampera lub przyczepy kempingowej. Takie rozwiązanie zapewni nam zarówno miejsce na nocleg, jak i środek transportu (kolejna oszczędność).

Samodzielnie przygotuj posiłek

Obok zakwaterowania do największych wydatków na wyjazdach należy jedzenie. Wybierając nocleg, warto zdecydować się na opcję z kuchnią lub aneksem kuchennym. Samodzielne przygotowanie posiłku, zwłaszcza jeśli produkty do niego zakupimy w miejscowym dyskoncie, pozwoli nam zjeść nawet o 80-90% taniej niż w restauracji.

Owszem, od czasu do czasu warto odwiedzić lokalne knajpki, chociażby po to, by skosztować regionalnych przysmaków. Jednak codzienne stołowanie się w takich miejscach, zwłaszcza całą rodziną, może sprawić, że pieniędzy zabraknie nam np. na zwiedzanie atrakcji.

Pakowanie z głową 

Jeśli chodzi o pakowanie, warto je zaplanować i zrobić z głową. Najlepsza będzie lista wszystkiego, co jest absolutnie niezbędne i co może się przydać. Odhaczając ją przy zapełnianiu torby, zaoszczędzimy na nieprzewidzianych wydatkach. Takie nagłe zakupy są często największym kosztem. Warto przygotować się i porządnie spakować, aby nie musieć kupować potem „na hura” i często bez względu na cenę niezbędnych rzeczy (np. na stacji benzynowej).

Jeśli na wakacje lecimy samolotem, dobrze, by takie przemyślane pakowanie objęło również sprawdzenie limitów bagażowych linii lotniczych, którymi podróżujemy. Pozwoli nam to uniknąć dopłat za nadbagaż.

wakacje-1

Tanie loty

Skoro mowa o podróżach samolotem, loty to kolejny element stanowiący dużą część wakacyjnych wydatków. Jak je ograniczyć? Korzystając z porównywarki cen na stronie linii lotniczej. Dobrym pomysłem jest śledzenie portali, które agregują wszystkie oferty lotów, co pozwoli nam wybrać najtańsze połączenie, a często złapać tzw. okazję.

Tańsze bilety kupimy, jeśli zaplanujemy lot w dzień powszedni, nie w weekend. Licząc się z pieniędzmi, unikajmy również podróży w szczycie sezonu (lipiec-sierpień), kiedy ceny są najwyższe.

Wakacje w tak zwanym niskim sezonie

Gdziekolwiek nie wybieralibyśmy się na urlop, wszędzie są sezony wysokie, kiedy turystów jest najwięcej. Najczęściej jest to lato, czyli czas, kiedy dzieci mają wolne od szkoły. Dobrym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy w podróży jest zaplanowanie jej na tzw. niski sezon – np. tuż przed i tuż po najgorętszym turystycznie okresie. Pogoda bywa wtedy nawet korzystniejsza (trudno zwiedzać, gdy żar leje się z nieba), a ceny hoteli, restauracji i atrakcji są przynajmniej o 20% tańsze. Dodatkowy plus to dużo mniejsza ilość ludzi (nie ma tłoku na plaży ani tłumów zwiedzających w lokalnych atrakcjach). Wybór mniej popularnego terminu wyjazdu pozwoli na oszczędzenie mnóstwa pieniędzy.

Darmowe atrakcje

Dobrą praktyką dla oszczędnego turysty jest również wcześniejsze sprawdzenie atrakcji, jakie oferuje miejsce, do którego się wybiera. Pozwala to zorientować się w cenach biletów wstępu. Często okazuje się, że wejście w wybrane dni jest darmowe, albo że rezerwując bilet online z wyprzedzeniem, można kupić go taniej.

Jak i czym płacić

Wybierając się za granicę, trzeba być przygotowanym na płatności w obcej walucie. Są miejsca, gdzie płaci się tylko gotówką i takie, gdzie uznawana jest wyłącznie karta. Warto to sprawdzić.

Pamiętajmy, że płacąc za granicą swoją kartą w złotówkach (zarówno debetową, jak i kredytową), narażamy się na niekorzystne przewalutowanie. Bankowe prowizje wynikające z przeliczenia na inną walutę pojawiają się zarówno przy płaceniu w sklepie, w restauracji, w hotelu, jak i przy wypłatach z bankomatów. Przy tych ostatnich bywają czasem nawet wyższe niż za transakcje bezgotówkowe i mogą wynieść ponad 10% kwoty.

Jeszcze bardziej niekorzystne będzie dla nas, gdy regulując rachunek, wybierzemy płatność w swojej, a nie w lokalnej walucie. Niektóre terminale płatnicze oferują taką opcję, ponieważ rozpoznają kraj pochodzenia banku jako wystawcy karty. Warto o tym wiedzieć i pamiętać, żeby w takiej sytuacji wybrać lokalną walutę.

Ostatnia wskazówka: wymieniając walutę, korzystajmy z kantorów internetowych lub aplikacji Revolut. Tę ostatnią można pobrać i używać za darmo. Pozwala przewalutować posiadane środki finansowe po atrakcyjnych kursach, a następnie płacić nimi za granicą lub wypłacać gotówkę z bankomatów. Można też zamówić fizyczną kartę Revolut, która działa na zasadzie pre-paid.

Jak widać, oszczędzanie na wakacjach również jest możliwe i wcale nie wymaga odmawiania sobie czegokolwiek. Bardzo możliwe, że stosując się do powyższych wskazówek, odłożymy środki na… kolejną podróż!

 

Źródła:

  • https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/jak-zaoszczedzic-na-wakacjach-sposoby/tnyll1p
  • https://martajelen.pl/10-sposobow-jak-oszczedzac-podczas-podrozy/#Samodzielnie_przygotuj_posilek_zamiast_isc_do_restauracji
  • https://campdeck.com/blog/10-sposobow-na-oszczedzanie-w-podrozy/
  • https://www.tasteaway.pl/podrozuj-i-nie-przeplacaj-czyli-jak-nie-stracic-na-wakacjach-zagranica/
Skip to content