Dolegliwości kręgosłupa w odcinku szyjnym (potocznie określanego kręgosłupem szyjnym) to obecnie coraz częstsze zjawisko. Ma to ścisły związek z powszechnym używaniem komputerów, tabletów i oczywiście smartfonów. Korzystamy z nich nagminnie, w dodatku robimy to zazwyczaj w obciążającej naszą szyję nieprawidłowej pozycji. Co więcej, we współczesnych czasach zaczynamy systematycznie używać tych urządzeń już w bardzo młodym wieku. Młodzież wydaje się wręcz nie rozstawać z telefonami, a coraz częściej widuje się z nimi również małe dzieci.
Dolegliwości kręgosłupa szyjnego – objawy
Do najczęściej występujących, najbardziej oczywistych objawów schorzeń w odcinku szyjnym kręgosłupa należą:
- niemożność wykonywania ruchów głową w dotychczasowym zakresie;
- ból lub napięcie karku, które potrafią promieniować aż do głowy, ramion, barków lub łopatek.
Charakter tych symptomów może być ostry lub przewlekły. Często nasilają lub pojawiają się one podczas ruchu czy też pod wpływem nacisku lub trwania przez dłuższy okres czasu w określonej pozycji (np. śpiąc). Niestety zdarza się, że zaczynają sukcesywnie obejmować coraz większy obszar.
Warto jednak wiedzieć, że schorzenia odcinka szyjnego kręgosłupa mogą czasem dawać mniej typowe i charakterystyczne objawy. Można wśród nich wyróżnić:
- ból głowy (przede wszystkim w okolicach potylicy, co najczęściej utożsamiamy z migreną);
- szumy uszne;
- zawroty głowy;
- zaburzenia widzenia;
- uczucie drętwienia, mrowienia, osłabienie siły mięśni lub zaburzone czucie w obrębie rąk (bywa, że także i dłoni);
- częściowy paraliż.
Powyższe objawy nie mogą dziwić, skoro przez kręgi odcinka szyjnego kręgosłupa przebiegają naczynia krwionośne i nerwy, które łączą mózg z resztą naszego ciała. Jeśli dochodzi do ich ucisku, może to stać się przyczyną problemów z przewodnictwem nerwowym czy np. niedokrwieniem mózgu.
Dolegliwości kręgosłupa szyjnego – przyczyny
U źródeł dolegliwości odcinka szyjnego kręgosłupa mogą leżeć takie nieprawidłowości, jak np. dyskopatia szyjna, w której krążek międzykręgowy (potocznie określany dyskiem) wysuwa się spomiędzy kręgów odcinka szyjnego. Inną przyczynę stanowią zmiany o charakterze zwyrodnieniowym kości, chrząstek czy innych struktur w obrębie kręgosłupa, które zwykle nasilają się z wiekiem.
Jeśli chodzi o osoby młode, u których nie występują jeszcze zmiany degeneracyjne, schorzenia odcinka szyjnego pojawiają się najczęściej na skutek przeciążeń lub urazów, np. w wyniku wypadku komunikacyjnego. Powodem dolegliwości mogą też być kontuzje sportowe (mogące prowadzić np. do uszkodzenia więzadeł), a także długotrwały przykurcz i napięcie mięśni.
Dolegliwości odcinka szyjnego kręgosłupa – czynniki ryzyka
Dolegliwościom odcinka szyjnego kręgosłupa sprzyja wiele tzw. czynników ryzyka. Nie wszyscy zdajemy sobie z nich sprawę, tymczasem należą do nich:
- nagminne pochylanie głowy nad ekranem smartfona lub tabletu;
- praca przy komputerze, szczególnie przy źle ustawionym monitorze (za nisko lub za wysoko);
- praca wymuszająca pochylanie głowy;
- wady postawy;
- brak regularnej aktywności fizycznej, która wzmacniałaby mięśnie stabilizujące kręgosłup szyjny;
- niewłaściwa pozycja ciała podczas spania, np. na zbyt wysokiej poduszce;
- brak rozgrzewki przed rozpoczęciem aktywności fizycznej;
- pozostawanie przez dłuższy okres czasu w nieprawidłowej pozycji lub wykonywanie w niej tych samych, powtarzalnych czynności.
Dolegliwości odcinka szyjnego kręgosłupa – domowe sposoby
W przypadku, gdy ból kręgosłupa szyjnego nie uniemożliwia nam w miarę normalnego funkcjonowania, w pierwszej kolejności możemy spróbować zaradzić mu we własnym zakresie. Wśród domowych metod wyróżniamy m.in.:
- korekta ergonomii stanowiska pracy (prawidłowe ustawienie monitora czy np. zakup podkładki pod laptopa, która podniesie ekran na optymalną wysokość);
- robienie w trakcie pracy regularnych przerw połączonych z lekkimi ćwiczeniami: rozciąganiem mięśni szyi i karku;
- zakup poduszki ortopedycznej lub materaca o odpowiedniej twardości;
- masaże;
- podjęcie systematycznej aktywności fizycznej, w tym przede wszystkim ćwiczeń na wzmocnienie mięśni szyi i karku;
- ciepłe kąpiele (najlepiej z dodatkiem polecanej soli epsom lub olejków eterycznych);
- ciepłe kompresy oraz smarowanie mięśni szyi i karku maścią rozgrzewającą;
- zimne kompresy, gdy dolegliwości są następstwem urazu.
Jeżeli ból utrzymuje się lub wręcz nasila, konieczne jest udanie się do specjalisty (ortopedy, a alternatywnie lekarza rodzinnego lub fizjoterapeuty). Jest to wskazane zwłaszcza w przypadku, gdy dolegliwości mają charakter ostry i nagły oraz gdy uniemożliwiają nam funkcjonowanie na co dzień. Podobnie w sytuacji, gdy oprócz dolegliwości kręgosłupa szyjnego obserwujemy symptomy neurologiczne (np. zawroty głowy czy zaburzenia widzenia lub czucia).
Ból kręgosłupa szyjnego – leczenie
Co do schorzeń odcinka szyjnego kręgosłupa, zabiegi chirurgiczne na szczęście nieczęsto okazują się absolutnie konieczne. Zdecydowanie częściej pożądane efekty przynosi leczenie zachowawcze. Może się na nie składać:
- farmakoterapia, czyli przyjmowanie leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, a czasem również stosowanie przez dłuższy okres czasu określonych suplementów diety. Bywają przypadki, kiedy medykamenty podawane są zarówno doustnie, jak i w formie zastrzyku bezpośrednio w miejscu występowania bólu;
- fizjoterapia w postaci przede wszystkim masaży, ale też tzw. kinesiotapingu (czyli specjalnych taśm, które naklejone w odpowiednich miejscach na skórę regulują napięcie mięśni lub powięzi);
- fizykoterapia, w zakres której może wchodzić m.in. laseroterapia, krioterapia (leczenie zimnem), leczenie prądami czy wodolecznictwo (np. bicze wodne lub kąpiele borowinowe);
- kinezyterapia (leczenie ruchem), tj. odpowiednio dobrane ćwiczenia wykonywane samodzielnie lub pod okiem rehabilitanta;
- ostrzykiwanie określonych miejsc na ciele osoczem bogatopłytkowym;
- unieruchomienie szyi kołnierzem ortopedycznym, które jest stosowane szczególnie przy urazach powstałych np. podczas wypadku komunikacyjnego, gdy inny pojazd uderza w nasz z dużą siłą od tyłu.
Odczuwając pierwsze niepokojące objawy ze strony kręgosłupa szyjnego, warto od razu zacząć działać. Jeśli dzień w dzień, czasami całymi latami, narażamy szyję na różnego typu przeciążenia i napięcia, z czasem jej elementy anatomiczne mogą ulec przemieszczeniu lub niepożądanym deformacjom. Szybka i właściwa interwencja pozwoli zahamować rozwój patologii, pomoże też zredukować przykre dolegliwości.
Źródło:
- https://badania.znanylekarz.pl/blog/bol-kregoslupa-szyjnego-przyczyny-objawy-badania-obrazowe/
Najnowsze komentarze