Powszechne jest przeświadczenie, jakoby choroby pasożytnicze dotyczyły przede wszystkim krajów trzeciego świata. Tymczasem nic bardziej błędnego. Pasożyty ludzkie stanowią zjawisko powszechne, a zarazić się nimi można praktycznie wszędzie.

Pasożyty wnikają do naszego organizmu różnymi drogami, a o zakażenie jest naprawdę nietrudno. Skąd się więc biorą? Wystarczy do tego picie zanieczyszczonej wody, zjedzenie niedomytych owoców lub warzyw czy też nieprawidłowa obróbka termiczna mięsa. Ale nie tylko, czasem starczy bowiem z pozoru niewinna zabawa w piaskownicy lub z psem, jeśli nie jest on systematycznie odrobaczany. Co więcej, do zakażenia może też dojść wskutek ukąszenia przez owada lub podczas kąpieli w zanieczyszczonym zbiorniku wodnym.

 

Pasożyty ludzkie – rodzaje

Pasożytów, które atakują nasz organizm, jest naprawdę bardzo dużo. Okazuje się, że w naszym ustroju może ich bytować nawet do 300 różnych gatunków! Za najpowszechniej występujące uznaje się pasożyty w jelitach, jednak mogą one zasiedlać różne nasze narządy. Najczęściej jest to właśnie przewód pokarmowy, a w nim oprócz jelit także wątroba i trzustka. Mogą jednak atakować także skórę, drogi oddechowe (płuca), krew, mięśnie i stawy, układ nerwowy (mózg), narządy płciowe, a nawet gałki oczne.

Wśród polskiego społeczeństwa najczęściej występują takie pasożyty, jak np. glista ludzka, owsiki, lamblia, włosogłówka ludzka, jak również tasiemce i niektóre przywry.

 

Objawy

Objawy występowania pasożytów mogą być bardzo zróżnicowane, a zależą przede wszystkim od rodzaju pasożyta, który nas zaatakował. Niestety mogą one wyrządzić ogromne spustoszenie w naszym organizmie i doprowadzić do rozwoju wielu schorzeń. Z uwagi na mnogość zarówno rodzajów pasożytów, jak i możliwych miejsc ich występowania objawy bywają niespecyficzne i często myli się je z innymi jednostkami chorobowymi. Z tej prostej przyczyny wiele z nich przez długi czas bywa nierozpoznana.

Najpowszechniej pojawiające się pasożyty układu trawiennego wywołują określone symptomy ze strony przewodu pokarmowego. Są to m.in.:

  • bóle brzucha;
  • wymioty;
  • nudności;
  • biegunki lub zaparcia;
  • wzdęcia;
  • gazy.

Ponieważ jednak wyżej wymienione objawy mogą wskazywać również na wiele innych schorzeń, dobrze jest patrzeć na całościowy obraz chorego. Objawy pasożytów w organizmie to często także:

  • bóle głowy, w tym migreny;
  • przewlekłe zmęczenie;
  • rozdrażnienie;
  • spadek nastroju, stany depresyjne;
  • wzmożony apetyt (zwłaszcza na słodkie pokarmy);
  • spadek masy ciała;
  • bolesność mięśni i stawów;
  • zgrzytanie zębami podczas snu;
  • zaczerwienienie i świąd skóry, alergie, wysypki skórne, trądzik;
  • anemia z niedoboru żelaza;
  • cienie pod oczami.

 

 

Jak leczyć?

Konwencjonalne leczenie chorób pasożytniczych opiera się na zastosowaniu syntetycznych leków. Środki farmakologiczne, które zwalczają robaki w naszym ustroju, dostępne są przede wszystkim z przepisu lekarza, który dobiera odpowiedni preparat.

Poza leczeniem farmakologicznym często stosuje się również metody naturalne, zwłaszcza fitoterapię. Zioła nie tylko skutecznie zwalczają pasożyty, ale i okazują się niezwykle cenne, jeśli chodzi o profilaktykę zakażeń pasożytniczych. Leczenie tą metodą najlepiej jest przeprowadzać cyklicznie (np. dwa razy w roku – w okresie wiosny i jesieni).

Ziołolecznictwo stanowi jedną z najstarszych gałęzi medycyny, która zarówno do terapii, jak i prewencji chorób wykorzystuje rośliny. Ma ono naukowo udowodnione działanie lecznicze, w tym również odrobaczające. Zioła na pasożyty (m.in. ziele piołunu, liście szałwii i orzecha włoskiego, korzeń omanu, ziele macierzanki piaskowej czy np. tymianku) występują najczęściej w formie gotowych mieszanek i w takiej formie można je bezpiecznie stosować, sporządzając napary zgodnie ze wskazaniami producenta. To ważne, ponieważ rośliny zielarskie w zdecydowanej większości mają silne działanie i ich nieumiejętne stosowanie może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Do roślin o dowiedzionej skuteczności w terapiach przeciwpasożytniczych należą:

  • Piołun – roślina wykazuje silne działanie przeciwrobacze za sprawą zawartości tujonu. Jest skuteczna zarówno na pasożyty zewnętrzne, takie jak wszawica lub świerzb, ale też wewnętrzne, np. owsiki czy glistę ludzką. Dodatkowo piołun działa odkażająco, wspomaga też metabolizm i pobudza procesy wydzielania żółci i soków trawiennych

Roślinę przyjmuje się w postaci ekstraktów, roztworów alkoholowych czy np. naparów ziołowych. Wykazuje niezwykle intensywne działanie na organizm, dlatego należy bezwzględnie przestrzegać zalecanej dziennej dawki. 

  • Wrotycz – to druga roślina zawierająca tujon. Stosowany jest  przede wszystkim w formie naparów. Wykazuje dużą skuteczność w zwalczaniu glisty ludzkiej, owsików oraz roztoczy. Co więcej, wrotycz działa też przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Może być również stosowany zewnętrznie i w tej postaci wykazuje działanie odstraszające na komary, kleszcze, muchy i mrówki.
  • Goździki – wykazują silne działanie przeciwpasożytnicze, a ponadto przeciwdziałają powstawaniu wzdęć i gromadzeniu gazów w jelicie. Dodatkowo regulują czynności skurczowe żołądka.
  • Orzech zielony – odznacza się skutecznością w zwalczaniu m.in. glisty ludzkiej. Ponadto ma działanie przeciwbiegunkowe, a także reguluje układ pokarmowy.
  • Czarny orzech – jego zdrowotny akcent polega na zawartości tzw. juglonu. Jest to organiczny związek chemiczny, który uznaje się za jedną z najsilniej działających naturalnych substancji zwalczających pasożyty.
  • Orzech włoski – z uwagi na zawartość dużej ilości garbników okazuje się wyjątkowo skuteczny w walce z glistą ludzką i owsikami.

Do naturalnych środków na pasożyty należy również czarnuszka, zwłaszcza w postaci oleju, oraz niektóre olejki eteryczne. Czarnuszkę charakteryzuje obfitość tymochinonu, dzięki któremu wykazuje ona dużą skuteczność w zwalczaniu owsików, tasiemców, jak również włośnia krętego i niektórych przywr.

Chcąc pozbyć się z organizmu robaków, możemy też uciec się do szczególnie efektywnego w tym działaniu olejku oregano i olejku goździkowego. Warto pamiętać, że olejków nie stosujemy w postaci skoncentrowanej – przed użyciem musimy je rozcieńczyć wodą lub oliwą (np. oliwą z oliwek – 2 krople olejku z oregano na łyżkę oliwy).

 

Domowe sposoby

Oczyszczanie organizmu z pasożytów domowymi metodami zyskuje w ostatnim czasie na popularności. Do najczęściej stosowanych metod zalicza się np. spożywanie soków z kiszonej kapusty i ogórków, a także czosnku oraz świeżych pestek dyni. Te ostatnie polecane są tradycyjnie w leczeniu zakażeń tasiemcem. Z czego wynika ich skuteczność? Otóż pestki zawierają kukurbitacynę, czyli organiczny związek chemiczny o właściwościach porażających układ nerwowy pasożyta. W jaki sposób je przyjmować? Świeże nasiona dyni ucieramy na papkę i zażywamy na czczo. Po upływie 2-3 godzin zaleca się spożycie oleju rycynowego. Rekomendowana dawka wynosi 200 g pestek dyni dla dorosłych oraz 30-100 g dla dzieci, przyjmowanych w dwóch porcjach co 30 minut.

 

Dieta

Leczenie leczeniem, jednak mierząc się z pasożytami, warto też zadbać o naszą codzienną dietę. Wzbogaćmy ją o składniki będące sprzymierzeńcami w tej walce, do których należą m.in.

  • czosnek;
  • sok z czerwonych buraków;
  • sok z kiszonej kapusty lub ogórków;
  • kombucha;
  • przyprawy, takie jak imbir, chrzan, tymianek, koper włoski czy np. pieprz kajeński.

Przeprowadzając kurację odrobaczającą, dbajmy o dużą zawartość w diecie produktów bogatych w błonnik. Podczas jej trwania rekomenduje się też rezygnację z pszenicy, mleka oraz cukru.

 

Pamiętajmy, że jeżeli choć jeden z domowników boryka się z chorobami pasożytniczymi, odrobaczaniu powinni się poddać wszyscy pozostali – nawet jeśli nie obserwują u siebie objawów! Do wyjątków należą tutaj kobiety w ciąży i matki karmiące, jak też osoby osłabione inną chorobą.

Informacje przedstawione w powyższym artykule są poradami i mają charakter poglądowy. Przed zastosowaniem prosimy o konsultację z lekarzem.

 

 

Źródła:

  • https://www.izielnik.pl/blog/pasozyty-ludzkie-jakie-sa-rodzaje-jakie-sa-objawy-jak-sie-ich-pozbyc
  • https://vitalea.pl/blog/pasozyty-prawidlowa-diagnoza-i-naturalne-sposoby-leczenia

 

Skip to content